Wejście

Artykuły

Dokumenty do ślubu: czym jest apostille?

Dokumenty do ślubu: czym jest apostille?

Dokumenty do ślubu mogą się różnić w zależności od formy ceremonii (cywilnej lub wyznaniowej). Warto jednak zaznaczyć, że czasem procedury mogą wydawać się skomplikowane, szczególnie wtedy, gdy decydujecie się na zawarcie małżeństwa za granicą. 

Jak wiadomo, każdy kraj posiada własne wytyczne, związane z formalnościami ślubnymi dla obcokrajowców. Oznacza to, że np. urząd w Hiszpanii może wymagać innych dokumentów niż ten na Zanzibarze. Istotna będzie wobec tego legalizacja dokumentu i pojęcie apostille.

Dokumenty do ślubu – legalizacja i apostille

Legalizacja dokumentu stanowi poświadczenie jego autentyczności i pochodzenie z danego urzędu. Można posługiwać się nim wówczas za granicą. Wiąże się z tym zagadnienie apostille. W krajach, które są stronami konwencji haskiej z 1961 roku, pieczęć apostille będzie wystarczająca do legalizacji dokumentów. To znaczące, formalne ułatwienie. Listę krajów, które są stronami konwencji haskiej, znajdziecie tutaj.

Wyobraźmy sobie, że Polak zakochuje się w Belgijce, a ślub ma się odbyć w kraju pochodzenia Panny Młodej. Belgijski urząd może wymagać apostille. W krajach niebędących stroną konwencji wymagane będą jednak inne, dodatkowe dokumenty.

Apostille w Polsce

Jeśli Wasza druga połówka pochodzi z innego kraju, ale ślub chcecie zawrzeć w Polsce – również będziecie potrzebować apostille. Przyszły małżonek lub małżonka muszą zatem dokonać legalizacji dokumentów w kraju pochodzenia.

Co do aspektów „papierkowych”: w momencie, w którym dokument wydał Urząd Stanu Cywilnego, posiada okrągłą pieczęć urzędu oraz pieczątkę imienną wraz z podpisem urzędnika, klauzula apostille może zostać nadana.

Sprawdźcie również: Dokumenty do ślubu cywilnego

Jeżeli planujecie ślub: Odwiedźcie Amoreo i znajdźcie idealnych Usługodawców.

Zobacz również