Wejście

Artykuły

Dokumenty do ślubu cywilnego – czego potrzebujecie?

Dokumenty do ślubu cywilnego – czego potrzebujecie?

Jeżeli czytacie ten tekst – prawdopodobnie jesteście już po zaręczynach. Serdeczne gratulacje! Czas przejść zatem do pierwszych kroków związanych z organizacją ślubu i wesela. Planujecie wziąć ślub cywilny? Zerknijcie wobec tego na formalności, które musicie spełnić. 

Co należy zrobić przed udaniem się do urzędu i, co najważniejsze, jakie dokumenty do ślubu cywilnego przygotować? Wyjaśniamy wszystko poniżej!

Gdzie udać się przed ślubem cywilnym? 

Jeśli chcecie zostać małżeństwem – oczywiście musicie odwiedzić Urząd Stanu Cywilnego. Warto jednak zastanowić się odpowiednio wcześniej, w jakim miejscu miałaby odbyć się ceremonia. W przypadku, w którym chcecie zawrzeć małżeństwo poza urzędem (np. na świeżym powietrzu) – udajcie się do USC właściwego dla miejsca, które wybraliście na swój ślub.

Dokumenty do ślubu cywilnego – co musicie przygotować?

Istotną częścią pierwszych kroków przygotowujących do zawarcia małżeństwa są dokumenty do ślubu cywilnego. Podczas wizyty w urzędzie będziecie musieli okazać dokumenty tożsamości. Mogą być to dowody osobiste albo paszporty. Niezbędny będzie także dowód uiszczonej opłaty skarbowej (dokonanej w kasie urzędu lub za pomocą przelewu). Na miejscu złożycie dodatkowo zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

W wielu przypadkach to wystarczające dokumenty. W szczególnych, indywidualnych sytuacjach potrzebne może być też zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa (w tym poprzez pełnomocnika). Jeżeli jesteście obywatelami Polski, ale nie posiadacie polskich aktów stanu cywilnego, zaopatrzcie się w zagraniczną wersję aktu urodzenia.

Trzymamy kciuki!

Sprawdźcie także: Dokumenty do ślubu kościelnego
Szukacie Usługodawców? Odwiedźcie serce branży ślubnej – Amoreo!

Zobacz również

Komentarze (1)

Komentarze zamknięte.