Wejście

Artykuły

Intercyza małżeńska. Co warto wiedzieć?

Intercyza małżeńska. Co warto wiedzieć?

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień formalnych w temacie ślubu jest intercyza (stara, ale utarta w języku nazwa umowy majątkowej małżeńskiej). Zagadnienie budzi gorące dyskusje między zwolennikami oraz przeciwnikami tego rozwiązania. Czym jest i jak działa intercyza małżeńska? Wyjaśniamy!

Niezależnie od tego, czy planujecie podpisanie intercyzy lub wcale jej nie rozważacie, jest to kolejne zagadnienie, którego podstawy warto znać. Zerknijcie na wszystkie użyteczne informacje, które zgromadziliśmy poniżej!

Czym jest intercyza małżeńska i co zapewnia? 

Intercyza to umowa dotycząca majątkowej rozdzielności małżeńskiej. Może rozszerzyć lub ograniczyć ustawową, majątkową wspólność małżeńską (będącą zasadą w polskim prawie) albo ustanowić rozdzielność majątkową. Intercyza z samej definicji nie przewiduje zatem rozdzielności majątkowej, a tylko zmianę związaną z podziałem majątku. 

Najczęściej jednak jest zawierana właśnie w celu stworzenia rozdzielności majątkowej. Wówczas każdy z małżonków samodzielnie dysponuje majątkiem osobistym.

Realne konsekwencje intercyzy

Z jednej strony intercyza może zwiększyć bezpieczeństwo finansowe każdej ze stron oraz samodzielność i majątkową niezależność. To także zabezpieczenie finansowe przez długami, przydatne szczególnie w sytuacji, w której jedna ze stron prowadzi własny biznes (czyli dochód nie jest stały i taki sam).

Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że intercyza jest związana z niemożnością wzięcia np. wspólnego kredytu na zakup domu lub mieszkania. Zdolność kredytowa każdego z Was jest wówczas szacowana osobno. Dodatkowo nie możecie też wspólnie rozliczać podatków.

Intercyza małżeńska przed czy po ślubie? Kiedy ją podpisać?

Możecie zdecydować się na intercyzę w dowolnym, odpowiednim dla siebie momencie. Jeżeli jednak chcecie podpisać intercyzę już po ślubie, pamiętajcie, że możecie ponieść wyższy od klasycznych kilkuset złotych koszt – zależy on bowiem od wartości dysponowanego, wspólnego majątku.

Co zabrać do notariusza? Przed ślubem tylko dowody osobiste. Jeśli jednak jesteście już małżeństwem, zabierzcie także akt małżeństwa.

Może zainteresować Was również: Opłaty za ślub cywilny
Sprawdźcie też: Amoreo – serce branży ślubnej

Zobacz również