Wejście

Artykuły

Jak połączyć ślub z chrzcinami dziecka?

Jak połączyć ślub z chrzcinami dziecka?

Zdarza się, że Pary Młode marzące o ślubie kościelnym są już rodzicami. Zastanawiają się wówczas, czy nie świętować jednocześnie dwóch różnych okazji: zawarcia małżeństwa oraz chrztu dziecka. Jak połączyć ślub z chrzcinami? Wyjaśniamy w tekście!

Podczas zastanawiania się nad kwestią połączenia dwóch uroczystości pojawiają się także uzasadnione wątpliwości. Jak załatwić wszystkie sprawy „papierkowe”? Czy goście dobrze odbiorą taki pomysł? Czy umieszczać informację o ślubie połączonym z chrzcinami w zaproszeniach? I w końcu – czy warto decydować się na takie „dwa w jednym”? 

Jak połączyć ślub z chrzcinami pod kątem formalnym? 

Odpowiedź jest dość prosta – przede wszystkim musicie odwiedzić kancelarię parafialną. Tam porozmawiacie z proboszczem i wyjaśnicie Waszą sytuację. Kapłan musi wyrazić zgodę na połączenie ze sobą ślubu i chrztu. Pamiętajcie, by odpowiednio wcześniej przygotować niezbędne do tej wizyty dokumenty – listę tych potrzebnych do ślubu znajdziecie tutaj. Do sporządzenia aktu chrztu będziecie natomiast potrzebować aktu urodzenia dziecka, zgody proboszcza na chrzest dziecka i Waszych dokumentów tożsamości. Przydadzą się także dokumenty od chrzestnych: zaświadczenia z parafii potwierdzające, że mogą być rodzicami chrzestnymi, dane osobowe i zaświadczenie o odbytej spowiedzi.

Sakrament małżeństwa jest zazwyczaj zawierany jako pierwszy; po nim następuje ochrzczenie dziecka.

Plusy takiego rozwiązania 

Bez wątpienia jedną z największych zalet jest oszczędność. Pary Młode zastanawiające się, jak połączyć ślub z chrzcinami, wynajmują bowiem Usługodawców tylko raz. Oszczędności w tym temacie wiążą się zatem z fotografem, operatorem, cateringiem, dekoracjami czy wynajęciem sali. Warto jednak zauważyć, że cena za taką usługę może być dobierana indywidualnie. Od Usługodawców odpowiedzialnych za dokumentację uroczystości całe przedsięwzięcie będzie wymagało większego wysiłku (zdjęcia ceremonii ślubnej, chrztu oraz Pary Młodej wraz z dzieckiem podczas przyjęcia weselnego). 

To także spore ułatwienie dla członków rodziny i przyjaciół, którzy mieszkają daleko od Was i w przypadku dwóch oddzielnych wydarzeń musieliby pokonać bardzo długą drogę.

Zakładając, że obie uroczystości mają dla przyszłych Nowożeńców niezwykle ważny, duchowy charakter, należy też wskazać podwójną radość z tego ważnego dla nich dnia. 

Jak połączyć ślub z chrzcinami? Jakie jest ryzyko? 

Wiele Par Młodych obawia się, że goście uznają podwójne świętowanie za konieczność wydania podwójnej pieniężnej kwoty na prezenty weselne. W związku z tym zdarza się, że Nowożeńcy nie umieszczają informacji o chrzcie na zaproszeniach ślubnych, nie chcąc stawiać gości w trudnej sytuacji. 

Istotna będzie także obecność dziecka na łączonej celebracji. Wiąże się to z zatrudnieniem opiekuna/opiekunki (najlepiej znanej maluchowi), by rodzice nie spędzili całego swojego wesela w pokoju. Uwaga: warto pamiętać, że dziecko może nie zareagować pozytywnie na nieznaną osobę.

Kolejną kwestią jest przestrzeń weselna. Poszukajcie odpowiednio wcześniej sali, która umożliwia wygodne i spokojne przewinięcie, nakarmienie czy uśpienie dziecka. Takie zaplecze jest w przypadku ślubu połączonego z chrzcinami bardzo ważne.

Przemyślcie też kwestie związane z napojami i wyżywieniem. Czy chcecie podać w takich okolicznościach alkohol? Czy zamierzacie serwować jeden czy dwa torty? Jeśli jeden, to jaki napis na nim umieścicie?

Po uwzględnieniu wszystkich zagadnień związanych z tym, jak połączyć ślub z chrzcinami, podejmijcie decyzję. Pamiętajcie – nic na siłę!

Szukacie idealnych Usługodawców na podwójną uroczystość? Zapraszamy na Amoreo!

Zobacz również