Wejście

Artykuły

Ślub kościelny za granicą. Podstawy organizacyjne

Ślub kościelny za granicą. Podstawy organizacyjne

Marzenie wielu Par Młodych – ślub kościelny za granicą – może przytłaczać pod kątem organizacji całego przedsięwzięcia. Wcale nie musi tak jednak być! Poniżej znajdziecie istotne informacje, które pomogą Wam w realizacji tej wizji.

By ślub kościelny za granicą stał się rzeczywistością, musicie odpowiednio wcześniej dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Zerknijcie zatem listę koniecznych działań i potrzebnych dokumentów!

Ślub kościelny za granicą a zgoda proboszcza Waszej parafii

Dokładnie tak, jak w przypadku chęci zawarcia ślubu w polskiej parafii niebędącej Waszą macierzystą, potrzebna będzie zgoda proboszcza rodzimej parafii. Duchowny wystawi wówczas dla Was licencję lub sublicencję.

Warto pamiętać także o kwestii zapowiedzi przedślubnych. Ksiądz ogłasza wtedy w wybranych datach podczas ogłoszeń parafialnych chęć przystąpienia przez Was do sakramentu małżeństwa. Uwaga: zgoda proboszcza oraz sprawa zapowiedzi mogą zostać załatwione podczas jednego spotkania. Zapytajcie również księdza o niezbędne dokumenty.

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj: Dokumenty do ślubu kościelnego

Inne formalności

W przypadku chęci zawarcia małżeństwa w formule wyznaniowej poza granicami naszego państwa, kwestią niezmienną pozostaje konieczność odbycia nauk przedmałżeńskich. Forma zależy od Was: regularne spotkania przez dłuższy czas, nauki weekendowe lub za pośrednictwem internetu.

Sprawa wygląda podobnie w przypadku wizyt w poradni rodzinnej.

Ślub kościelny za granicą – kto odprawi liturgię?

Czas poszukać księdza, który odprawi dla Was mszę ślubną. Jak go znaleźć? Jest na to kilka sposobów:

  • w przypadku, w którym korzystacie z usług firmy organizującej śluby zagraniczne lub specjalizującego się w tym wedding plannera – ksiądz często jest „w pakiecie” danej usługi (np. znajomy duchowny osoby organizującej Wasz ślub na miejscu);
  • możecie skorzystać z doświadczeń innych Par Młodych, które brały ślub w interesującym Was miejscu – zagadajcie do nich za pośrednictwem któregoś z komunikatorów internetowych i zapytajcie, czy mogą Wam polecić duchownego;
  • skorzystajcie z pomocy polskiej placówki dyplomatycznej w kraju, w którym chcecie się pobrać i wystosujcie do niej odpowiednie zapytanie.

Z wybranym księdzem najprawdopodobniej również będziecie musieli wcześniej się spotkać. W zależności od licencji lub sublicencji wydanej przez proboszcza skala jego obowiązków może być różna.

Możliwe, że to właśnie ten duchowny będzie też Waszym spowiednikiem. Przed ślubem kościelnym trzeba bowiem przystąpić do spowiedzi, zazwyczaj dwukrotnie – druga spowiedź zalecana jest dzień przed ślubem.

Jak to wszystko ogarnąć?

W przypadku takich ślubów serdecznie zachęcamy do skorzystania z pomocy wedding plannerów lub firm zajmujących się organizacją zagranicznych ślubów. Gwarantuje to znacznie większy spokój ducha przyszłych Nowożeńców oraz pewność, że nie zapomnicie o żadnych ważnych rzeczach!

Jeżeli szukacie wedding plannerów, wpadajcie na Amoreo.

Zobacz również