Wejście

Artykuły

Ślub w innej parafii. Formalności, które trzeba spełnić

Ślub w innej parafii. Formalności, które trzeba spełnić

Czy można zawrzeć ślub w innej parafii niż ta, do której należy Panna Młoda lub Pan Młody? Jasne, że tak! Para Młoda może samodzielnie wybrać kościół do wstąpienia w związek małżeński. Będzie to jednak wiązać się z pewnymi określonymi formalnościami. 

Wyobraźcie sobie, że podczas planowania ślubu kościelnego zachwyca Was wnętrze świątyni i postanawiacie, że chcecie pobrać się właśnie w tym miejscu. Co musicie zrobić, by Wasze marzenie stało się rzeczywistością? 

Ślub w innej parafii niż macierzysta – potrzebne dokumenty 

Jeśli chcecie wziąć ślub kościelny w nieswojej parafii, będziecie potrzebować zgody proboszcza parafii macierzystej. Dodatkowo duchowny musi wystawić też licencję (lub sublicencję), która umożliwi Wasze zaślubiny. To właściwie jedyna formalność, którą trzeba spełnić. Nie musicie też pobierać żadnych dokumentów z internetu – zgoda na ślub zazwyczaj udzielana jest w formie papierowej. Otrzymacie ją od proboszcza w kancelarii parafialnej.

Za taki dokument musicie zapłacić. Stawka nie jest jednak stała; może zależeć od sugestii księdza. Najczęściej jednak opłata, którą uiszczacie, jest Waszym wyborem i dobrowolną ofiarą.

Sublicencja a licencja. Czym się różnią? 

Obowiązki spoczywające na księżach z parafii macierzystej lub tej, w której chcecie zawrzeć ślub, będą zależeć od wystawienia licencji bądź sublicencji. W przypadku licencji – ksiądz z parafii, którą wybierzecie, odprawia liturgię zawarcia małżeństwa. Formalności (protokół przedślubny i zgłoszenie do Urzędu Stanu Cywilnego) spoczywają natomiast na duchownym z parafii Panny Młodej lub Pana Młodego. Sublicencja z kolei zdejmuje wszystkie obowiązki z proboszcza parafii macierzystej. Oznacza to zatem, że za całość procesu (odprawienie mszy oraz formalności) odpowiedzialny jest ksiądz z parafii, w której bierzecie ślub. 

Sprawdźcie także: Amoreo – serce branży ślubnej
Może zainteresować Was również: Czy ślub kościelny w plenerze jest możliwy?

Zobacz również