Wejście

Artykuły

Ślub z obcokrajowcem – ważne informacje

Ślub z obcokrajowcem – ważne informacje

Miłość nie zna granic – jakiś czas temu pisałyśmy o tym w tekście o międzynarodowych weselach. Taka impreza to zazwyczaj konsekwencja wydarzenia, jakim jest ślub z obcokrajowcem. Poniżej znajdziecie ważne informacje na ten temat.

Jeżeli pochodzicie z dwóch różnych krajów i przygotowujecie się do ceremonii cywilnej w Polsce, istnieje kilka warunków do spełnienia i – przede wszystkim – dokumentów niezbędnych do dostarczenia Urzędowi Stanu Cywilnego. 

O czym warto pamiętać

Ślub z obcokrajowcem przewiduje konieczność porozumienia się z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Jeżeli druga połówka nie mówi po polsku, absolutnie niezbędną sprawą będzie zapewnienie tłumacza na Waszą ślubną ceremonię.

Należy też pamiętać, że wszystkie dokumenty sporządzone w obcym języku muszą być przetłumaczone urzędowo. Tłumaczenie wykonuje zazwyczaj tłumacz przysięgły (rzadziej polski konsul).

Ślub z obcokrajowcem: jakich dokumentów potrzebujecie?

Wasza druga połówka, pochodząca z kraju innego niż Polska, musi złożyć dokument potwierdzający możliwość zawarcia małżeństwa według prawa obowiązującego w kraju pochodzenia. Uwaga! Ze złożenia takiego dokumentu może zwolnić Was sąd, jeśli jego uzyskanie jest bardzo trudne (np. ze względu na okoliczności wojenne panujące w kraju). Wówczas podczas wizyty w urzędzie musicie mieć ze sobą takie sądowe orzeczenie.

W przypadku, w którym kierownik Urzędu Stanu Cywilnego nie może ustalić danych niezbędnych do sporządzenia aktu małżeństwa, osoba spoza Polski musi dostarczyć dodatkowe dokumenty. Zazwyczaj jest to odpis aktu urodzenia. Jeśli jednak osoba była wcześniej w związku małżeńskim, może pojawić się także prośba o odpis aktu małżeństwa. Musi on zawierać dodatkowy dokument potwierdzający ustanie małżeństwa lub informację, że dana osoba nie jest już w związku małżeńskim.

Pamiętajcie, że jeżeli Wasza sytuacja jest nietypowa lub nie wiecie, co macie robić – skontaktujcie się z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego.

Odwiedźcie też: Portal Amoreo – serce branży ślubnej

Zobacz również