Wejście

Artykuły

Zaliczka na wesele? A może zadatek? Wyjaśniamy różnicę

Zaliczka na wesele? A może zadatek? Wyjaśniamy różnicę

Podczas przygotowań do ślubu oraz rozmów z Usługodawcami pojawia się istotny, formalny temat – zadatek lub zaliczka na wesele. Czym się od siebie różnią? Wyjaśniamy, bo zdecydowanie warto to wiedzieć!

W praktyce oba elementy traktuje się podobnie, czyli jako określona odgórnie kwota pieniędzy wpłacona na poczet zawartej umowy. Wspomniana umowa w przypadku różnic między nimi jest jednak kluczowa. Zdarza się, że niektóre Pary Młode boleśnie się o tym przekonują w momencie niewykonania umowy (przez którąkolwiek stronę).

Zaliczka na wesele – czym się charakteryzuje?

Zaliczka to – co ciekawe – niesformalizowane (nieokreślone precyzyjnie w przepisach) świadczenie pieniężne, które przekazywane jest drugiej stronie (np. sali weselnej) podczas zawierania umowy. To dość powszechna forma stosowana w branży ślubnej.

Kiedy Usługodawca z jakiegoś powodu nie będzie mógł zrealizować usługi – otrzymacie zwrot zaliczki w wysokości wpłaconej kwoty. Oznacza to, że nic wówczas nie tracicie. Jeżeli zmienicie zdanie i będziecie chcieli zarezerwować inną salę lub zrezygnować z usługi, zaliczka na wesele wpłacona sali także zostanie Wam zwrócona. Zwrot wygląda tak samo w sytuacji, w której umowę rozwiązuje się z przyczyn niezależnych.

Uwaga – ze względu na brak sformalizowania tej formy, sporo osób dodatkowo zabezpiecza się poprzez umieszczenie w umowach sformułowania „zaliczka zwrotna”.

Co warto wiedzieć o zadatku?

Z zadatkiem, określonymi przepisami prawa w Kodeksie cywilnym, sprawa nie jest już taka prosta. Jeśli go wpłacicie, ale po jakimś czasie postanowicie zrezygnować z usługi – nie otrzymacie zwrotu kwoty. Wpłacone pieniądze przepadają na rzecz Usługodawcy.

Z drugiej strony: jeżeli to Usługodawca nie będzie mógł wykonać usługi, do której się zobowiązał (np. dowiecie się, że sala weselna jednak nie zorganizuje Waszego wesela w konkretnym terminie) – musi wypłacić Wam dwukrotności wpłaconego zadatku.

Dlaczego warto znać różnicę? 

Bo wiedza to potęga, a przezorny zawsze ubezpieczony! Zawierana z Usługodawcami ślubno-weselnymi umowa jest dokumentem zobowiązującym każdą ze stron do określonych działań. Warto zatem dokładnie zapoznać się z treścią podpisywanych umów i znać konkretne pojęcia. 

A jeżeli jesteście dopiero na etapie poszukiwania Usługodawców…wpadnijcie na Amoreo!

Zobacz również