Wejście

Artykuły

Jak wybrać świadkową?

Jak wybrać świadkową?

Zebraliśmy dla Was najczęściej zadawane pytania odnośnie tego, jak wybrać świadka/świadkową. Jeśli nadal masz wątpliwość, kto powinien nim zostać, jeśli chcesz być jedyną kobietą przy ołtarzu lub po prostu nie masz kogo wybrać – tu znajdziesz odpowiedź, jak wybrać świadkową.

Co jeśli mam kilka przyjaciółek?

Możesz wtedy zdecydować się na druhny. Oczywiście jedna z nich będzie musiała być główną druhną i złożyć podpis na dokumentach. Zadania są takie podobne, jak w przypadku świadkowej. Możesz rozdzielić je według swojego uznania. To samo dotyczy panów – jeśli chcecie mieć ich więcej – wybierz drużbów.

Czy jest możliwość wzięcia dwóch świadków do ołtarza? Chcę być jedyną kobietą.

Oczywiście! Pamiętajcie jednak, że zależy to też od księdza. Jeśli traficie na tradycjonalistę, będzie Was namawiał na kobietę i mężczyznę. Znamy jednak przypadki, gdzie były konfiguracje – dwóch świadków, dwie świadkowe i nic w związku z tym się nie stało.

Jeśli zdecyduję się na druhny – kto powinien płacić za sukienki?

To zależy jak się między sobą dogadacie – jeśli dziewczyny mają dowolność, to w naszym odczuciu powinny kupować je same – jak normalni goście. Natomiast jeśli chcesz jakiś specjalny krój, kolor i chciałabyś, żeby miały je takie same, warto wtedy zastanowić się, czy ich faktycznie nie kupić. 

jak wybrać świadkową

Nie mam bliskich znajomych, czy wybór koleżanki z pracy to dobry pomysł?

Czasami faktycznie tak się zdarza, że ciężko jest wybrać kogokolwiek i wtedy szukamy na siłę. My polecamy nie brać jednak przypadkowych osób. Jeśli koleżanka z pracy jest też osobą, która spędza z Tobą czas wolny – wówczas może byśmy się na to pokusili. Pamiętaj też, że świadkiem może zostać mama, kuzynka, może to być nawet jakikolwiek mężczyzna, z którym masz dobry kontakt.

Jak podzielić zadania, jeśli w planach mam dwóch świadków?

Tutaj faktycznie może Ci brakować kobiecej ręki do pomocy, szczególnie przy ubiorze, dbaniu o Twój wizerunek, czy nawet zwyczajnie mówiąc – przy pomocy z korzystania z toalety. Jeśli masz dobry kontakt z mamą,  siostrą – możesz je o to poprosić. Możesz też wyznaczyć druhnę i będzie okej. Tak samo można zrobić w przypadku dwóch kobiet.

Jak poprosić o świadkowanie? Kiedy to najlepiej zrobić?

Jak już tylko ustalisz datę ślubu, będziesz wiedziała ze swoim narzeczonym kiedy, gdzie, o której i pozałatwiasz podstawowe rzeczy – wtedy jest dobrze poinformować osobę, która będzie pełnić rolę świadka. Możesz też zrobić to na ostatni moment, aczkolwiek musisz liczyć się z tym, że wtedy na szybko trzeba będzie załatwiać formalności. Jak to zrobić? Po prostu. Poprosić swoją świadkową, by zarezerwowała sobie wolny termin, bo będzie Ci potrzebna. Jeśli lubisz bardziej spektakularne momenty, możesz kupić drobny upominek i podarować go jej w formie prezentu, boxu, czy prośby o świadkowanie.

Zobacz również