Wejście

Artykuły

Tort weselny – jaki?

Tort weselny – jaki?

To już tradycja, że na każdym przyjęciu okolicznościowym powinien być tort. W odniesieniu do okoliczności zaślubin tort ma symbolizować słodkość życia, a także stanowi nieodłączny element dekoracji. Przypuszcza się, że już w starożytności obdarowanie Panny Młodej weselnym tortem miało symbolizować udane małżeństwo. Tradycyjnie Para Młoda jako pierwsza wspólnie kroi pierwszy kawałek tortu i karmią się nim nawzajem.

Teraz torty najczęściej zamawia się w cukierniach. Niegdyś tym zajmowały się kobiety z rodziny Panny Młodej. Tradycja mówi, że tort weselny powinien składać się z 4 lub 5 pięter. Dla chcących czegoś innego cukiernia może zrobić tort w dowolnym kształcie. Trendy ślubne coraz częściej spotykają się z tortem weselnym w postaci przyozdobionych babeczek.

Jaki tort weselny wybrać? Smaki tortów weselnych wybrać pod siebie czy gości?

Oczywiście wybór smaku oraz kształt tortu weselnego należą do nowożeńców. Warto jednak zorientować się, czy któryś z gości nie będzie uczulony na poszczególne składniki zawarte w torcie, czy nie posiada żadnej nietolerancji laktozy, czy glutenu (oraz gdy wymaga tego sytuacja zamówienia dodatkowego mniejszego tortu). Jednym z najpopularniejszych składników pokarmowych mogących alergizować są orzechy. Powinno się mieć na uwadze, aby ze względu na najmniejszych gości zaznaczyć w cukierni, że tort ma być bez alkoholu. Wśród popularnych smaków tortów weselnych znajdują się: śmietankowe, czekoladowe oraz owocowe. Część cukierni oferuje degustację danego tortu przed zamówieniem. Jest to rewelacyjne z uwagi na możliwość wyboru tego, co smakuje najlepiej zdaniem pary. W dzisiejszych czasach możliwości zdobienia są naprawdę duże, do wyboru mamy przeróżne figurki cukrowe, lukrowe, jadalne kwiaty, a także żywe do dekoracji.

źródło: www.kameon.pl

W okresie letnim najczęściej wybieranym rozwiązaniem są tzw. „naked cake”, czyli nagie torty. Jest to bardzo minimalistyczna wersja zdobienia, stworzona dla osób ceniących prostotę. Dodatkowo ta metoda jest gwarancją, że tort się nie rozpłynie latem. Choć jego wygląd nieco zaskakuje, to takie rozwiązanie ma naprawdę sporo zwolenników. Obecne trendy ślubne proponują „cake popsy”, czyli kawałki ciasta mające kształt kulki, nabite na patyczki przypominają lizaki. Przy wyborze dekoracji należy pamiętać, aby tort komponował się kolorystycznie z dekoracją ślubną sali.

Jak duży tort zamówić?

Tu pojawia się naprawdę duży problem, z którym mierzy się wiele par. Każdy chciałby otrzymać kawałek ślubnego tortu, a Para Młoda obawia się, że dla kogoś zabraknie i będzie czuła się niezręcznie. Przelicznik wielkości tortu to 100 gram na jednego gościa, choć trzeba wziąć pod uwagę wielkość planowanych dekoracji. Czyli planując przyjęcie na 120 osób tort powinien ważyć 12 kilogramów bez dekoracji. Należałoby już na kilka tygodni przed przyjęciem wybrać się do cukierni, w której będzie zamawiany tort i omówić wstępne szczegóły.

źródło: www.kameon.pl

Tort weselny- kiedy podać?

W momencie podania tortu powinna panować specjalna i wyniosła atmosfera. Przyciemnione światło, błysk fajerwerków z tortu oraz odpowiedni podkład muzyczny sprawią, że ta chwila na zawsze zapadnie w Waszej pamięci oraz podkreśli wyjątkowość chwili. Warto dać chwilkę,  aby fotograf mógł uwiecznić wszystko na zdjęciu. Kiedyś za godzinę podawania tortu uznawano północ, tuż przed oczepinami. Obecnie te godziny są różne i nie ma w tym nic złego.

Podsumowując, aby wybrać tort weselny należy :

  • razem wybrać kształt i zdobienie tortu weselnego pasujące do wnętrza sali oraz motywu przewodniego,
  • wspólnie z partnerem znaleźć najlepszy Waszym zdaniem smak,
  • wziąć pod uwagę warunki pogodowe oraz to, jak tort będzie przechowywany do momentu podania,
  • dobrać wielkość tortu do ilości zaproszonych gości,
  • ustalić porę podania,
  • odpowiednio wcześnie wybrać się do cukierni i ustalić termin odbioru,
  • zorientować się na temat alergików bądź osób z nietolerancją laktozy czy glutenu.

Należy pamiętać, że tort weselny stanowi najbardziej oczekiwaną atrakcje i należy dołożyć starań, aby ta chwila była wyjątkowa i odpowiednio uwieczniona na zdjęciach. A smak zachęcił gości do dalszych zabaw. Najlepiej do białego rana!

Zobacz również