Wejście

Artykuły

Bukiet ślubny i dekoracje kwiatowe na wesele – co warto wiedzieć?

Bukiet ślubny i dekoracje kwiatowe na wesele – co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, jakie kwiaty będą odpowiednie na porę roku, w którą bierzesz ślub? Co najlepiej sprawdzi się zimą, a co jesienią? Jaki typ ułożenia kwiatów będzie najlepiej pasował do Twojej sukni i figury? Który bukiet ślubny najlepiej wybrać? Kiedy zacząć zamawiać kwiaty oraz jakich roślin nie warto brać ze względu na przesądy – to wszystko znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Właśnie przyszedł moment,w którym musisz pomyśleć nad wystrojem kwiatowym. Jeśli nie korzystasz z pomocy profesjonalistów, zawsze możesz zrobić to sama. Będziesz musiała jednak skupić się na wielu detalach, które w natłoku przygotowań, mogą po prostu wypaść.

My polecamy zatrudnić do tego wykwalifikowaną dekoratorkę kwiatową. Pozwoli to skupić Twoją uwagę tylko na inspiracjach i wyborze konkretnych roślin oraz ograniczy stres związany z kupnem krótko przed samym ślubem.

Zobacz: Dlaczego warto zatrudnić florystkę?

Kiedy zacząć zamawiać kwiaty na wesele?

Tutaj Kochana niestety muszę Cię rozczarować. Możesz przygotować wcześniej wszystkie inspiracje, możesz nawet stworzyć próbny bukiet ślubny, ale niestety zamówienie samych kwiatów na wesele musi odbyć się najlepiej dzień przed. Nie da się inaczej. Dzięki temu będziesz miała pewność, że wybrane kompozycje po prostu nie zwiędną i wytrzymają do końca uroczystości.

Rodzaje bukietów ślubnych:

Nosegay czyli bukiet naturalny

To nic innego jak klasyczne ułożenie kwiatów na okrągły kształt, mocno i gęsto ściśnięte. Zwykle występuje w jednej kolorystyce i wśród bukietów ślubnych jest bardzo popularny. Łodygi kwiatów są obwiązane wstążką. Może ona całkowicie je zasłaniać, a może zostawić je częściowo odkryte. Sprawdzi się przede wszystkim przy eleganckich kreacjach, szczególnie w stylu glamour. Jeśli jesteś wysoka i masz szczupłą sylwetkę sprawdzi się idealnie.

Arm Bouquet

To ten bukiet ślubny, który pięknie układa się na przedramieniu Panny Młodej. Charakteryzują się przede wszystkim długimi łodygami kwiatów. Obecnie bardzo modny wśród przyszłych małżonek, szczególnie dla tych, które chcą by ich stylizacja ślubna była romantyczna. 

Pomander

Jeśli szukasz bukietu, który można zawiesić na nadgarstku, to koniecznie zdecyduj się właśnie na ten typ. Jest to bardzo wygodna forma bukietu w kształcie kuli. Sprawdzi się szczególnie dla drobnych Panien Młodych.

Biedermeier

Przyjmuje kształtu półkuli i jest jedną z wygodniejszych wiązanek. Ten bukiet ślubny można zrobić z różnokolorowych kwiatów i nie muszą być tego samego rodzaju i jest bardzo popularny ze względu na możliwość dopasowania jego formy do każdej Panny Młodej. Sprawdzi się do każdej figury i każdej sukni.

Kaskada

Kojarzycie ułożenie kwiatów, które wyglądają jakby wypływały z rąk Panny Młodej? To właśnie kaskada. Całość jest bardzo strojna i bogato wyposażona. Na górze znajduje się najwięcej kwiatów, na dole już zdecydowanie mniej, przez co wygląda na odwróconą łezkę. Taki bukiet bardzo dobrze sprawdzi się dla wysokich Panien Młodych. Warto także pamiętać, że takie ułożenie kwiatów jest bardzo eleganckie – dużo ładniej prezentuje się ze skromniejszymi kreacjami ślubnymi. Jeśli masz jakieś mankamenty figury, które chcesz ukryć – ten bukiet sprawdzi się do tego najlepiej. 

Composite

Aby przygotować taką wiązankę ślubną, należy mieć sporo wprawy. Mianowicie wizualnie przypomina jeden, bardzo duży kwiat. W rzeczywistości jest to kilkanaście kwiatków lub płatków, ułożonych w jedną, spójną całość. Sprawdzi się dla dziewczyn, które chcą, by ich bukiet był inny i wyróżniał się spośród bukietów innych koleżanek. 

cztery bukiety ślubne leżą na stoliku, kolory biały, różowy i zielony

Znaczenie wybranych kwiatów:

 • Frezja – szacunek
 • Róża – miłość i namiętność
 • Tulipan – radość
 • Piwonia – nieśmiałość
 • Eustoma i lilia – niewinność
 • Hortensje – zrozumienie
 • Goździk – odwaga
 • Dalia – wdzięczność i życzliwość
 • Jaskier – urok, atrakcyjność
 • Lawenda – czystość
 • Amarylis – piękno i odwagę

Jakie kwiaty dostaniemy w poszczególne pory roku?

ZIMA:
* anemon |
* amarylis
* chryzantemy
* ciemiernik
* eustoma
* goździki
* hiacynty
* margaretki
* poinsecja
* róża
* tulipan
WIOSNA:
* alstroemeria |
* anemon
* bez
* eustoma
* frezja
* jaskier
* konwalia
* lewkonie
* narcyz
* piwonie
* szafirek
* tulipan
LATO:
* alstroemeria
* dalia
* eustoma
* gardenia
* gipsówka
* gladiola
* hortensja
* kalla
* lawenda
* lilia
* ostróżka
* piwonia
* róża
* słonecznik
JESIEŃ:
* aksamitka
* alstroemeria
* astra
* dalia
* dendradema
* goździki
* hortensja
* jarzębina
* kapusta ozdobna
* róża
* wrzosMasz pytanie co do bukietu ślubnego? Zapytaj w komentarzu lub wejdź na nasz fanpage na Facebooku i napisz wiadomość 🙂

Zobacz również