Wejście

Artykuły

Jakie obrączki wybrać?

Jakie obrączki wybrać?

Biorąc ślub decydujemy się na bycie ze swoją drugą połówką przez całe życie. Małżonkowie są połączeni na dobre i na złe. Głównym symbolem bycia w związku małżeńskim są obrączki. Zakładane sobie nawzajem nabierają charakteru symbolicznego wielkiego oddania i miłości. Stanowią metaforę połączenia dwóch dusz w jedną, idącą przez życie w miłości, wierności i zaufaniu.

Pary już na kilka miesięcy przed planowaną ceremonią wybierają i szukają odpowiedniego wzoru oraz materiału, z którego są wykonane obrączki. W końcu mają pozostać z nimi do końca życia, więc muszą być estetyczne i wykonane z trwałego materiału. Każdy jubiler posiada szeroko rozwiniętą gamę wzorów obrączek. Jeżeli para sobie życzy, można za dodatkową opłatą umieścić na niej grawer, od środka lub od zewnętrznej części. Najczęściej graweruje się imię swojej drugiej połówki lub datę zawarcia związku małżeńskiego.

Jakie wybrać obrączki?

Mity o obrączkach. Wszystko na temat obrączek ślubnych.

  • Im wyższa próba złota, tym lepsze i trwalsze obrączki

Nic bardziej mylnego! Na pewno im więcej złota tym obrączka będzie droższa, ale niekoniecznie ma to odzwierciedlenie w jakości tej obrączki. Złoto należy do stosunkowo miękkich metali, także im wyższe stężenie złota tym obrączka ma piękniejszy kolor, ale jest bardziej podatna na zniekształcenia.

  • Białe złoto ma piękny srebrny kolor

Nieprawda. „Białe złoto” to tylko nazwa handlowa. Nazwa wzięta stąd, że do złota dodaje się niklu, a aby obrączka miała srebrny połysk, pokrywa się ją rodem, czyli metalem z grupy platyńców.

  • Tylko jasne obrączki można w przyszłości powiększyć lub pomniejszyć

Jest to kwestia sporna. Z pomniejszeniem lub powiększeniem obrączki zawsze są jakieś kłopoty, ponieważ każdy zabieg niesie ze sobą pewne ryzyko. Łatwiej zmienić rozmiar obrączki, która była wykonywana metodą bezszwową.

  • Matowe obrączki się nie zetrą

Każde obrączki ścierają się bez znaczenia czy są matowe, czy z połyskiem. Zależność między nimi jest taka, że po pewnym czasie obrączki matowe zaczynają lekko błyszczeć, a błyszczące zaczynają się matowić.

  • Małżonkowie powinni mieć takie same obrączki

Zdecydowanie nie. Rodzaj obrączki jest zależny tylko od gustu osoby, która będzie ją nosiła.

  • Kupowanie obrączek przez internet jest ryzykowne

Ta metoda ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy preferują zakupy online z różnych powodów, jak brak czasu czy możliwości wyjścia do sklepu. Najważniejsze to poznać swój rozmiar i upewnić się o możliwości wymiany w razie, gdyby nie trafiło się z rozmiarem.

Rodzaje metali w obrączkach

Głównym i najczęstszym spotykanym metalem przy tworzeniu obrączek jest złoto. Najczęściej widnieje on w próbach 585, ale istnieją także mniejsze, bądź większe próby. Kolejnym często spotykanym metalem jest platyna, a jej barwa zbliżona jest do srebra. Obrączki wykonane z niej będą cięższe, a co za tym idzie droższe od złotych, ponieważ platyna jest metalem o cięższej gramaturze. Pallad ma barwę szaro-białą i też wykorzystuje się go do tworzenia obrączek. Jest to twardy i lekki metal, więc będą one rozwiązaniem najtrwalszym oraz najtańszym. Polecana próba z tego materiału to 500. Srebro jest metalem, który ma wyrazistą białą barwę. Stosowany przede wszystkim w „obrączkach przyjaźni”. Mało osób wybiera go na materiał obrączek ślubnych. Jednak jeżeli ktoś zdecyduje się na srebrne obrączki, należy pamiętać, aby je poddać zabiegowi rodowania, czyli zabiegowi zabezpieczającemu przed czernieniem i zarysowaniem.

Tytanowe obrączki mają najwyższą jakość odporną na zniekształcenia czy uszkodzenia. Barwę, jaką ma produkt wykonany z tego metalu, ma kolor ciemnoszary. Komplet obrączek tytanowych jest tańszy od obrączek złotych.

Tak więc przy wyborze odpowiednich obrączek należy sugerować się tym, na jakie warunki będzie ona wystawiana oraz przeanalizować budżet, który mamy na to przeznaczony. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę, że obrączki muszą być dopasowane do rodzaju wykonywanej pracy przez osobę noszącą, żeby za szybko nie trzeba było oddawać jej do naprawy.

Zobacz również

Komentarze (3)

Komentarze zamknięte.