Wejście

Artykuły

Wspólne przygotowania ślubne. Czy to nowy trend?

Wspólne przygotowania ślubne. Czy to nowy trend?

Niekonwencjonalne podejście ślubno-weselne i chodzenie własnymi ścieżkami to decyzje coraz śmielej podejmowane przez Pary Młode. Przełamywanie tradycji i utartych schematów umożliwia wielu osobom dopasowanie dnia ślubu do własnych preferencji. Wspólne przygotowania ślubne zdają się być jednym ze zjawisk mających szansę na podbicie serc nowoczesnych Nowożeńców.

Szczególnie interesującym aspektem przygotowań przedślubnych jest fakt, że Pary Młode przywykły do myślenia o nich jako o samodzielnym procesie. Z jednej strony takie działanie zwiększa radość oczekiwania i podkreśla wyjątkowość chwili. Z drugiej – to jedyny dzień, gdy w myśl tradycji nie można zobaczyć drugiej połówki odpowiednio wcześniej, a jednocześnie i paradoksalnie dzień, w którym Nowożeńcy potwierdzają nierozerwalność swojego duetu!

Czy zatem wspólne przygotowania ślubne odbierają specyficzne emocje związane z czasem oczekiwania na zawarcie małżeństwa? A może to raczej ciekawa alternatywa?

Jaki wpływ na Pary Młode mają wspólne przygotowania ślubne?

Podczas refleksji dotyczącej czasu przygotowań należy zastanowić się, czy tworzenie sytuacji, w której Para Młoda czuje się jak najbardziej swobodnie, nie powinno stanowić priorytetu. Czy okoliczności znajome dla Par Młodych mieszkających razem (zatem wspólne przygotowania ślubne) nie będą najbardziej naturalną sprawą?

Poza swobodą liczą się także emocje. Ślub to w większości kultur wydarzenie ważne i przełomowe, stąd w oczywisty sposób wiąże się z nim określony ładunek emocjonalny. Obecność ukochanej osoby tuż obok obniży stres i niepokój, a dodatkowo będzie ulgą dla introwertyków.

Decyzja związana ze wspólnymi przygotowaniami może okazać się szczególnie cenna również w momencie, w którym jedna ze stron ma kompleksy związane z ciałem lub zaburzenia odżywiania wpływające na jego postrzeganie. Mniej tłumne otoczenie (czyli tylko druga połówka) będzie wówczas pomocne.

Czy takie przygotowania ślubne uniemożliwiają first look? 

To dość popularny argument zwolenników tradycyjnej formy przygotowań ślubnych. Wszystko jest jednak kwestią organizacji. Para Młoda może zdecydować, że przygotowuje się razem do chwili, w której przychodzi czas włożenia ślubnych kreacji. 

Wówczas przyszli Nowożeńcy zakładają swoje stroje w dwóch oddzielnych pokojach (o pomoc w zapięciu sukni można poprosić fotografa, umówionych wcześniej świadków lub członków rodziny, jeśli szykujecie się w domu rodzinnym).

Przygotowania Pary Młodej na zdjęciach 

Podczas wszystkich rozważań nie należy lekceważyć utrwalania ślubnych chwil w obiektywie. Fotograf dokumentuje przecież także momenty z przygotowań. W sytuacji, w której będą one wspólne, Para Młoda ma szansę poczuć się nieco bardziej komfortowo – szczególnie, jeśli nie jest oswojona z obecnością aparatu. 

Dla samego fotografa to także zapowiedź dalszej pracy, pewnego rodzaju prapremiera. Ma bowiem szansę zobaczyć, jak Para Młoda zachowuje się razem i wychwycić pierwsze uśmiechy, porozumiewawcze spojrzenia czy charakterystyczne gesty.

Czy będziecie jedną z tych Par Młodych? A może wolicie tradycyjną formę przygotowań? Niezależnie od Waszego wyboru, pamiętajcie, by cieszyć się tym krótkim, wyjątkowym czasem…bo to tylko kilka godzin, poprzedzających to, co najważniejsze.

Jeżeli szukacie idealnego fotografa, który znakomicie uwieczni nie tylko czas przygotowań – odwiedźcie Amoreo!

Zobacz również