Wejście

Artykuły

Ślub kościelny w plenerze. Czy taka ceremonia jest możliwa?

Ślub kościelny w plenerze. Czy taka ceremonia jest możliwa?

Wśród Par Młodych decydujących się na ślub wyznaniowy są osoby zastanawiające się nad ceremonią plenerową. Nie da się ukryć, że ślub na świeżym powietrzu ma w sobie coś wyjątkowego i cechuje się szczególnym urokiem. Czy jednak ślub kościelny w plenerze jest w ogóle możliwy do zrealizowania?

Mamy dobrą oraz złą wiadomość. Dobra: plenerowa możliwość zawarcia sakramentu małżeństwa istnieje. Zła: teoria to jedno, a praktyka – drugie.  W rzeczywistości plenerowe śluby kościele należą do niezmiernie rzadkich. Wiąże się to z długim i nienależącym do najłatwiejszych procesem formalnościowym.

Podstawa prawna

Ślub kościelny w plenerze i trudność jego organizacji bezpośrednio wynika z zapisów obecnych w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Nawiązują one również do zawarcia małżeństwa w parafii innej niż ta przypisana do zamieszkania jednej ze stron. Dodatkowo miejsce zawarcia ślubu to zazwyczaj – według Prawa Kanonicznego – lokalizacja uświęcona (kościół, kaplica).

Kan. 1115 – Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej.

Kan. 1118 – § 1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.
§ 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.
§ 3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.

Ślub kościelny w plenerze krok po kroku

Para Młoda, której zależy na organizacji plenerowego ślubu kościelnego, musi zgłosić się po zgodę najpierw do proboszcza, a potem do biskupa (np. w postaci wysłanego wniosku). W celu poparcia swojego stanowiska przyszli Nowożeńcy będą musieli poza tym przywołać odpowiednie argumenty dotyczące zawarcia małżeństwa w konkretnym miejscu. Uwaga, uzasadnienie w stylu „bardzo podoba nam się to miejsce” nie jest wystarczające! Znaczenie ma być wyjątkowe i odpowiadać randze wydarzenia. 

Ślub kościelny w plenerze i starania o jego organizację przewidują wysłanie wspomnianego już wniosku – pytanie brzmi zatem: jak długo zajmie odpowiedź? Para Młoda może czekać na nią nawet kilkanaście miesięcy, dlatego całość przedsięwzięcia warto rozpocząć odpowiednio wcześniej. Uwaga! Trzeba liczyć się z tym, że decyzja może być odmowna. 

Jeżeli natomiast przeraża Was całość tego skomplikowanego procesu – za pośrednictwem naszego portalu możecie zakupić usługę firmy Ślubokręt, zajmującej się organizacją ślubów kościelnych w plenerze! 

Zobacz również

Komentarze (1)

Komentarze zamknięte.