Wejście

Artykuły

Zaproszenia ślubne – co w nich napisać?

Zaproszenia ślubne – co w nich napisać?

Zamierzacie przygotować zaproszenia ślubne, ale zastanawiacie się co właściwie powinno się w nich znaleźć? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

Zaproszenia ślubne to tak naprawdę bardzo szeroki temat. Począwszy od wyboru jego stylistyki po samą treść i dostarczenie do gości. Dziś nie o stylistyce, a o treści ponieważ oprócz standardowych informacji, które w zaproszeniu powinny się znaleźć pamiętać musimy o kilku ważnych dodatkowych elementach. 

Standardowa treść – czyli co?

Czyli najważniejsze informacje, które zwykle zamieszcza się w zaproszeniach: kto, kogo, na co zaprasza, kiedy, o której i gdzie. Warto zwrócić tutaj szczególną uwagę na zaimek kogo, choć wydawać by się mogło oczywiste, to pamiętajcie, aby w zaproszeniu dokładnie określić osobę do której treść jest skierowana. Czyli… jeżeli planujecie ślub i wesele bez dzieci, nie wymieniajcie ich w treści zaproszenia, jeżeli zamierzacie zaprosić swoich przyjaciół bez osób towarzyszących to również adresujecie zaproszenie tylko do danej osoby i odwrotnie – jeśli zaproszona osoba nie posiada partnera czy partnerki, a chcecie, aby pojawiła się z kimś – piszecie o osobie towarzyszącej. Nietaktem jest, jeżeli wiecie, że osoba, którą chcecie zaprosić na ślub jest w związku, a jego/jej partnera/partnerkę określacie mianem “osoby towarzyszącej”. W takiej sytuacji również tą partnerkę/partnera należy wymienić z imienia i nazwiska. 

Zatem najbardziej podstawowa treść wyglądać będzie tak:

Joanna Kowalska i Kamil Nowacki

z radością pragną zaprosić

Sz.P. ………………………………………..

na uroczystość zaślubin, która odbędzie się w dniu ……………..

o godzinie …….. w ……..(jeśli jest to kościół należy wpisać pełną nazwę świątyni) przy ul. ………. (oraz w jakim mieście/wsi).

Po ceremonii, serdecznie zapraszamy na przyjęcie weselne, które odbędzie się

w …….. przy ul. ……..(oraz w jakim mieście/wsi).

zaproszenia ślubne amoreo

Zaproszenia ślubne – dodatkowe informacje:

Dodatkowe informacje, które należy zawrzeć w zaproszeniu zależeć będą od tego jak wyobrażacie sobie ten dzień, m.in. czy macie wobec swoich gości jakieś szczególne wymagania, czy miejsce wesela wymaga noclegu oraz czy już na tym etapie planowania wiecie, że organizować będziecie poprawiny. Spróbujmy to uporządkować. 🙂

Jeżeli macie zaplanowaną listę prezentów i podzieliliście ją między gośćmi, w zaproszeniu należy umieścić informacje o pożądanym prezencie. Jeżeli nie chcecie żadnych prezentów rzeczowych, a gotówkę – również należy o tym poinformować w zaproszeniu. To samo tyczy się wszelkich ustaleń dotyczących np. braku kwiatów na ślubie. Jeśli Wasi goście zamiast kwiatów przynieść mają coś innego – określcie to w zaproszeniu. 

Możecie w tym celu zastosować zwykły tekst, rymowanki np.:

“Pieniądze szczęścia nie dają, lecz dom urządzić pozwalają.

Dlatego prosimy kochani Goście:

prezenty w kopertach przynoście.”

Lub użyć infografik.

Planujecie wesele w określonym stylu? Chcecie, aby wszyscy ubrani byli na biało? Macie jakieś szczególne wymagania dotyczące ubioru gości? Taka informacja również powinna znaleźć się w treści zaproszenia. 

Jeżeli Wasze wesele odbywa się w miejscu, które wymaga noclegu od gości – zawrzyjcie taką informację. To bardzo ważne szczególnie dla gości z daleka. 

Nie jest konieczne, ale dobrze, jeżeli na tym etapie organizacji będziecie wiedzieć czy decydujecie się na poprawiny. Informacja o poprawinach może, choć nie musi pojawić się w treści zaproszenia. Wszystko zależy od Was. 🙂 

O poprawinach pisaliśmy tutaj: https://amoreo.pl/wesele/poprawiny-organizowac-czy-nie/ 

zaproszenia jak je wypisać amoreo

Potwierdzenie przybycia!

Ah i na koniec nie zapomnijcie o potwierdzeniu udziału swoich gości w uroczystości. Wyznaczcie datę do kiedy należy potwierdzić swoją obecność i podajcie numer kontaktowy pod którym można to zrobić. Możecie zamieścić kontakt do obojga z Was. 🙂

“Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia: ……………………” 

Joanna: ……………….                Kamil……………………

Forma

To w jaki sposób zapiszecie Wasze zaproszenie zależy tylko i wyłącznie od Was.:) W Internecie możecie znaleźć bardzo wiele inspiracji na ten temat, użyć możecie formalnego języka, pobawić się treścią w wiersz/rymowanki, użyć niestandardowych słów, napisać je w innym języku, za pomocą rebusów albo grafiki. Możliwości jest naprawdę wiele, ale finalna decyzja zależy od Was 😉

Zobacz również