Wejście

Artykuły

Jak zorganizować udany wieczór panieński?

Jak zorganizować udany wieczór panieński?

Wieczór panieński to impreza, która żegnać ma dotychczasowy wolny stan przyszłej Panny Młodej. Kogo zaprosić na taką uroczystość? Jak ją zaplanować? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Jakie atrakcje zaplanować? Pytanie rodzi pytanie, spróbujmy zatem znaleźć na nie odpowiedzi.

Wieczór panieński czyli?

Geneza wieczoru panieńskiego sięga tradycji staropolskiej oraz różnych związanych z nim zwyczajów ludowych. W zależności od regionu obchodzony wieczór panieński nosił różne nazwy np. rozpleciny, wieńczyny czy rózgowiny. W założeniu chodziło dokładnie o to samo, co dziś czyli pożegnanie stanu wolnego.

Wieczór panieński, tak jak i ślub, w dużej mierze zależy od przyszłej Panny Młodej. Dlaczego? Bo to Panna Młoda decyduje o tym, kto taki wieczór ma przygotować, czy w ogóle chce obchodzić tego typu wydarzenie, kiedy miałoby się odbyć i kto powinien się na nim pojawić. To podstawowe pytania, które należy sobie zadać, zanim przystąpimy do konkretnej organizacji. Zazwyczaj o zaplanowanie takiego wydarzenia poproszona jest świadkowa lub najbliższa przyjaciółka. Zdarza się, że Panna Młoda sama podejmuje się organizacji takiej imprezy i prosi tylko konkretne osoby o wsparcie. Wszystko zależy od niej i każdą decyzję w tym zakresie należy uszanować.

Nie jest wymagane, aby wszystkie zaproszone na ślub dziewczyny uczestniczyły w wieczorze panieńskim. Zazwyczaj gośćmi na takim wydarzeniu są najbliższe Pannie Młodej kobiety – przyjaciółki, koleżanki, siostry itd.. Nie ma ustalonej górnej liczby uczestniczek, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. 

Jeżeli Panna Młoda wytypuje organizatorkę swojego panieńskiego, ustali podstawowe informacje na temat wydarzenia, termin oraz listę zaproszonych osób, wówczas można zabrać się za organizację.

Co należy przygotować na wieczór panieński?

Organizacja wieczoru panieńskiego wymaga kilku podstawowych kwestii:

 • ustalenia budżetu 
 • wyboru miejsca
 • dopasowania odpowiednich dekoracji i jedzenia
 • przygotowania gier lub innych atrakcji podczas wspólnej zabawy
 • wyboru prezentu dla przyszłej panny młodej

Zobacz: Prezent dla Pary Młodej – zrób to sam!

Budżet

Ślub to spory wydatek, również dla gości. Przed wyborem konkretnych pomysłów, dobrze jest ustalić sobie kwotę, którą każda z zaproszonych dziewczyn może przeznaczyć na organizację wieczoru panieńskiego. Łączna suma pozwoli na dokładne rozplanowanie wydatków. Z założenia Panna Młoda nie ponosi kosztów organizacji wieczoru panieńskiego.

wieczór panieński amoreo - dziewczyny w szlafrokach

Jakie miejsce wybrać na wieczór panieński?

Wybór miejsca wydarzenia zależy przede wszystkim od: budżetu oraz celu spotkania. Są osoby, które decydują się na wyjazdowy wieczór panieński, wówczas należy uwzględnić nie tylko sam przebieg wydarzenia, ale także kwestie związane z noclegiem, dojazdem czy wyżywieniem. Jeżeli ideą wieczoru panieńskiego jest jedynie spotkanie się przy wspólnej kolacji, dobrze wybrać jest miłe miejsce, które można choćby delikatnie ozdobić z tej okazji. Miejsce odpowiadać powinno naszym organizatorskim potrzebom. 

Pomysły spędzenia wieczoru panieńskiego:

 • wspólna kolacja w restauracji
 • impreza w wynajętym apartamencie lub w domu
 • wspólny wyjazd 
 • wyjście do klubu
 • weekend w SPA
 • wspólny piknik

Ważne jest, aby wybierając miejsce pod konkretny zamysł rozeznać się w cenach, liczbie miejsc dla uczestniczek oraz przede wszystkim dostępności terminu. Jeżeli wszystko nam odpowiada należy czym prędzej zarezerwować dane lokum. 

babeczki - zaręczyny

Dekoracje i jedzenie

Wieczory panieńskie mogą mieć charakter tematyczny np. lata 20te, boho czy pin up girls, mogą też nie mieć żadnego szczególnego motywu przewodniego, ale np. wszystkie uczestniczki umawiają się na ubranie sukienek w jednakowym kolorze i tylko Panna Młoda ubiera w innym. Pomysłów jest wiele, wszystko zależy od indywidualnego podejścia do tematu. Jeżeli decydujecie się na imprezę w konkretnym stylu, postarajcie się, aby dodatki i dekoracje były spójne z motywem przewodnim. Nawet jeżeli nie wybieracie tematycznej imprezy, dobrze jest, jeśli pomyślicie nad choćby drobnymi dekoracjami, które przypominać będą o tym wyjątkowym wieczorze. Zaliczyć można do nich: balony, konfetti, napisy nawiązujące do wieczoru panieńskiego np.„bride to be”, serwetki, kwiaty itd. 

Jedzenie, które przygotujecie na imprezę również może być elementem dekoracji. Jeżeli zdecydujecie się zrobić koreczki lub mini kanapeczki, możecie przyczepić do nich małe wykałaczki z ozdobami. Takie ozdoby możecie zrobić same lub kupić. Jedzenie na wieczorze panieńskim zależy oczywiście od tego, w jaki sposób chcecie go spędzić. Jeżeli same organizujecie imprezę, warto przygotować jakieś przekąski i coś na ciepło. Możecie też skorzystać z usług cateringowych lub zamówić na wynos z ulubionej knajpy. Ważne jest, aby nie były to tylko chipsy i paluszki. Przy piciu alkoholu warto zjeść coś konkretniejszego, aby uniknąć złego samopoczucia. 

wieczór panieński amoreo - jedzenie

Zabawy i atrakcje na wieczorze panieńskim

Zabawy na wieczorze panieńskim nie są koniecznością, ale stanowią ciekawą opcję spędzania czasu w najbliższym towarzystwie i przynosić mogą dużo śmiechu.  

Bardzo popularną grą jest test z wiedzy o swoim przyszłym mężu. Wymaga on wcześniejszego zaangażowania przyszłego Pana Młodego. Należy przygotować listę pytań o np. ulubiony zespół, film, książkę, co by zrobił gdyby… itd. Jego odpowiedzi można spisać lub nagrać i podczas wieczoru (jeżeli jest taka możliwość) odtworzyć, zadając przyszłej Pannie Młodej te same pytania. Zestawienie odpowiedzi może powodować dużo śmiechu. 

Możemy też zagrać w tradycyjną butelkę na prawdę lub wyzwanie lub w „nigdy w życiu nie…”, w której każda uczestniczka dokańcza zdanie. Jeżeli któraś z pozostałych dziewczyn robiła daną czynność pije shota. 

W trakcie wieczoru panieńskiego można wykorzystać tradycyjne gry towarzyskie jak np. kalabury czy karaoke. Wszystko zależy od Was!

Atrakcją podczas wieczoru panieńskiego może być wspólnie zaplanowana sesja zdjęciowa, w wybranym miejscu. Coraz więcej fotografów dokumentuje tego typu wydarzenia, jest to pamiątka na całe życie. Atrakcją może też być kreatywne wspólne spędzenie czasu podczas organizowanych warsztatów lub zajęć np. tańca czy też wyjście do SPA. Możecie również wybrać się na kręgle, kajaki czy do escape roomu. Opcji jest naprawdę wiele, ale wszystko zależy od uczestniczek i przyszłej Panny Młodej. 

Utarło się, że podczas wieczoru panieńskiego obecny jest striptizer. Oczywiście, to opcja dla chętnych – przede wszystkim jednak należy skonsultować tego typu „atrakcję” z przyszłą Panną Młodą. 

 panieński amoreo - karaoke

Prezent dla przyszłej Panny Młodej

Upominek ofiarowany przyszłej Pannie Młodej powinien być pamiątką tego wyjątkowego wieczoru. Nie musi to być nic wielkiego. Możecie zrobić taki prezent własnoręcznie ofiarując np. album ze zdjęciami i notatkami od siebie, czy też stworzyć książkę z życzeniami i radami na bycie „dobrą żoną”.

Jeśli jednak wolicie kupić coś gotowego popularnym prezentem na wieczór panieński jest:

 • elegancka bielizna
 • seksowna piżama
 • biżuteria np. personalizowana 
 • zestaw kosmetyków do pielęgnacji
 amoreo - panienki

Co jest najważniejsze?

Wieczór panieński to wyjątkowe wydarzenie, które na długo pozostaje w pamięci. Warto przygotować się do niego odpowiednio wcześniej, ale najważniejsze to zabrać ze sobą na to spotkanie dobry nastrój! Dodatki, dekoracje i wszystkie te ozdoby owszem są ważne, ale najważniejsza jest obecność bliskich dla przyszłej Panny Młodej kobiet. Pamiętajcie, aby organizując wydarzenie mieć na uwadze charakter przyszłej Panny Młodej, tego co lubi, a czego nie. Ten wieczór jest dla wszystkich, ale Ona ma w nim wyjątkowe miejsce. 🙂

Zobacz również

Komentarze (2)

Komentarze zamknięte.