Wejście

Artykuły

Jaki welon ślubny wybrać? Przewodnik po welonach

Jaki welon ślubny wybrać? Przewodnik po welonach

Jesteśmy w stanie zaryzykować tezę, że statystyczna większość osób poproszonych o wyobrażenie sobie Panny Młodej wskaże kilka elementów. Wśród nich znajdą się najprawdopodobniej biała suknia, bukiet oraz oczywiście welon ślubny. Istnieje jednak wiele jego rodzajów! Niezależnie zatem od tego, jakie byłyby hipotetyczne wyobrażenia na jego temat, każda Panna Młoda może wybrać welon, który najbardziej jej odpowiada. 

Branża ślubna jest w obecnych czasach szeroka i różnorodna. Rezultat? Możliwość selekcji oraz opcje dekoracyjne czy stylistyczne dopasowane do każdego gustu. Welon ślubny nie zostaje w tyle: w jego rodzajach można przebierać i wybierać! Jeśli zastanawiacie się nad wyborem tego wyjątkowego dodatku, koniecznie zerknijcie na nasz przewodnik.

Flyaway

Rodzaj krótkiego welonu, posiadającego kilka warstw i sięgającego Pannie Młodej do ramion. Często jest wykonany z lekkiego tiulu lub gładkiego woalu. Prezentuje się świetnie przy nieco oldschoolowych kreacjach: sukniach o długości 3/4, nawiązujących fasonem do lat 50. lub krótkich sukienkach niczym z lat 60/70.

Welon ślubny fingertip

Zgodnie z nazwą, jego długość wyznaczają – umownie – opuszki palców wyprostowanych rąk Panny Młodej. Należy jednak zauważyć, że często jest to zależne od wzrostu samej zainteresowanej. To jeden z najbardziej klasycznych i najchętniej wybieranych welonów ślubnych. Nic w tym dziwnego, bo pasuje do wielu sylwetek i jest niezwykle uniwersalny. 

Welon kościelny 

Kolejne klasyczne rozwiązanie, wybierane przez miłośniczki długich welonów. Sięga do ziemi, ale nie ciągnie się po niej – nie jest „ogonem”. Taki welon ślubny może być noszony samodzielnie bądź dodatkowo uzupełniony trenem przy sukni. 

Mantilla

Tradycyjny element ślubny prosto z Hiszpanii! Mantilla to prosty welon z efektownym dodatkiem w postaci koronki, którą jest obszyty na brzegach. Jest noszony na płasko – nie doczepia się go do żadnej opaski ani nie dołącza się do niego kolejnych warstw tiulu. Pięknie prezentuje się zatem z prostymi i klasycznymi sukniami. 

Woalka

Zazwyczaj określa się ją bardziej jako dodatek, a nie welon ślubny…ale znalazła się w tym zestawieniu ze względu na fakt, że spełnia kryteria produkcyjne (jest materiałem) oraz lokalizacyjne (umieszcza się ją na głowie). Figlarna i niewątpliwie stylowa opcja. Przyczepiana do opaski lub kapelusza; jeśli Panna Młoda chce nadać stylizacji nowego, wyjątkowego charakteru, może śmiało wybrać ją na swój wielki dzień.

Welon ślubny birdcage/bandeau

Niektórzy wskazują, że woalka również zalicza się do welonu birdcage lub bandeau. Wszystko dlatego, że jego istotą jest wyłącznie symboliczne zasłonięcie części twarzy Panny Młodej. Ten krótki welonik może przysłaniać jedno oko czy też czoło – w zależności od preferencji. Charakterny i dla odważnych! 

Welon katedralny

…czyli rozwiązanie niczym ze ślubnych marzeń małej dziewczynki. Ten welon ślubny jest bez wątpienia spektakularny – w kulturze popularnej najczęściej widuje się go podczas ślubów w rodzinach królewskich. Z tego powodu nazywa się go także mianem „royal” lub welonem królewskim. Powszechnie zestawiany z sukniami posiadającymi tren. Dobrze prezentuje się też na zasadzie kontrastu z krótkimi sukienkami albo ślubnymi, damskimi garniturami. Warto pamiętać, że stwarza on kilka wyzwań organizacyjnych, ponieważ wymaga pomocy kilku osób (np. druhen) oraz nie nadaje się do wąskich, małych pomieszczeń (np. ciasnych naw małych kościołów). 

Blusher 

To welon ślubny, który sprawdzi się dla nie tylko dla Panien Młodych rozmiłowanych w tradycji, ale i tych „z drugiego bieguna” – doceniających rozwiązania high fashion. Blusher – nawiązujący w swojej nazwie do angielskiego słowa „blush” (rumieniec) – zakrywa całą twarz Panny Młodej. Jego długość jest umowna – najbardziej istotna będzie tutaj przejrzysty materiał, spowijający twarz. 

Welon do łokcia 

Tu nie ma wielkiej filozofii – wszystko zawiera się w nazwie! Ten welon sięga do łokci Panny Młodej. Dobrze sprawdzi się wobec tego do wyciętej na plecach sukni ślubnej, jeśli Panna Młoda bierze ślub kościelny, ale nie chce zmieniać swojego wizerunku poprzez odzież wierzchnią.

Welon ślubny do walca 

Nazywany również welonem baletowym. Sięga mniej więcej do połowy łydki i efektownie podkreśla sylwetkę, szczególnie, jeśli suknia ślubna jest obcisła (ale nie tylko!). Najczęściej spotykany w formie umocowania go pod niskim kokiem. 

Pouf

Nietypowy, artystyczny i przyciągający uwagę. Polega na zebraniu kilku warstw tiulu i stworzeniu z nich nierównomiernej kuli, którą Panna Młoda umieszcza zazwyczaj po jednej, wybranej stronie głowy. Być może nie przypadnie do gustu statystycznej większości; jednak z pewnością znajdzie swoje amatorki!

Welon do linii biustu 

Uniwersalna propozycja – w sam raz dla Panien Młodych poszukujących złotego środka. Najlepiej określa go zdanie „nie za długi, nie za krótki”, ponieważ zgodnie z nazwą sięga do linii biustu. Nadaje się do wielu rodzajów sukien ślubnych. Mierzy około 60 centymetrów. 

Welon ślubny kogut 

Złożony z kilku różniących się długością, postrzępionych warstw tiulu. Ten sposób ułożenia go tworzy zatem na głowie Panny Młodej swego rodzaju pióropusz o fantazyjnym charakterze. 

Juliet cap

Opcja, która podbije serca Panien Młodych kochających styl vintage. Juliet cap to welon ślubny z dodatkiem – uformowanym z tiulu czepkiem. Prezentuje się znakomicie nie tylko przy długich włosach, ale także i tych przy bardzo krótkich – podkreśla kształt głowy.

A może jesteście już po ślubie i chcecie sprzedać swój welon ślubny? Odwiedźcie ślubną giełdę Amoreo i wystawcie przedmiot na sprzedaż.

Zobacz również

Komentarze (1)

Komentarze zamknięte.