Wejście

Artykuły

Suknia na ślub cywilny – czy różni się od kreacji do kościoła?

Suknia na ślub cywilny – czy różni się od kreacji do kościoła?

Wśród wielu zapytań, wpisywanych przez użytkowników w wyszukiwarkę internetową Google, pojawia się zagadnienie „suknia na ślub cywilny”. Liczba wyników? Około 216 tysięcy. Czy jednak w dzisiejszych czasach dzielenie sukien na nadające się do ślubów cywilnych i wyznaniowych ma jeszcze sens?

Suknia na ślub cywilny jeszcze kilkadziesiąt lat temu docelowo różniła się od tej wybieranej na uroczystość kościelną. Spore znaczenie miał brak konkordatu. Z tego względu Pary Młode, którym zależało na ślubie kościelnym, musiały zawierać małżeństwo dwa razy: w formule cywilnej i kościelnej. Panny Młode wybierały wobec tego skromniejsze kreacje cywilne, a suknie z prawdziwego zdarzenia zakładały dopiero na śluby kościelne.

Suknia na ślub cywilny i zmiana jej znaczenia

Po wprowadzeniu konkordatu w 1993 sprawa została ułatwiona, ponieważ od tego momentu Pary Młode mogły zdecydować się na małżeństwo wyznaniowe rodzące skutki cywilno-prawne. Znikła zatem konieczność zawierania dwóch ślubów, a razem z tym – sztywny podział na suknie „cywilne” i „kościelne” zaczął topnieć.

Warto tym samym zauważyć, że odsetek zawieranych w Polsce ślubów kościelnych spada z roku na rok od ok. 10 lat, jak wynika z Biuletynu Informacyjnego „Demografia i Gerontologia Społeczna” (nr 8, r. 2020) przygotowanego przez demografów Uniwersytetu Łódzkiego. Oznacza to, że dla wielu Par Młodych ślub cywilny jest zatem jedynym ślubem, który planują zawierać.

Suknia na ślub cywilny zmieniła więc na przestrzeni lat swoje znaczenie, ponieważ wcale nie musi być to już kreacja skromna i zaledwie zapowiadająca „coś większego” pod kątem znaczeniowym.

Co to oznacza?

Odpowiedź brzmi: tylko (i aż) tyle, że suknia założona do ślubu cywilnego może być tak samo efektowna, jak kreacja na ślub kościelny. Nie ma żadnych ograniczeń w tej kwestii. Jeżeli Panna Młoda marzy o „księżniczkowej” kreacji i długim trenie – wręcz powinna je założyć do ślubu cywilnego! Główny powód? Wiele marzeń wiąże się w jakiś sposób ze ślubem, a to wydarzenie – teoretycznie – ma miejsce tylko raz w życiu.

Realne różnice: suknia na ślub cywilny a suknia na ślub kościelny

W przypadku zaślubin w związku wyznaniowym jedyną rzeczą, którą ewentualnie będą mieć na względzie Panny Młode, jest kwestia kościelnego dresscode’u. To zresztą sprawa związana nie tylko z zawarciem małżeństwa. Dotyczy też wszelkich odwiedzin w miejscach kultu religijnego. W myśl tej zasady ramiona i kolana powinny być zasłonięte. Wiele Panien Młodych radzi sobie z tym poprzez narzucenie na suknię etoli, szala czy okrycie się długim welonem. Urząd Stanu Cywilnego nie ma natomiast takich wyznaczników.

Wszystkim Pannom Młodym – zawierającym małżeństwa i cywilne, i kościelne – życzymy znalezienia wymarzonej sukni (możecie to zrobić też na naszej giełdzie). Tego dnia będziecie najpiękniejsze…i nie mamy co do tego żadnych wątpliwości!

Zobacz również

Komentarze (2)

Komentarze zamknięte.