Wejście

Artykuły

Przygotowania do ślubu i wesela – pytania, które należy zadać

Przygotowania do ślubu i wesela – pytania, które należy zadać

Wspólna droga jest decyzją, którą będziecie podejmować codziennie przez wiele następnych lat. Przygotowania do ślubu obejmują również wszystkie tematy, które są absolutnie niezbędne do przegadania. Dzięki nim Wasze małżeńskie życie będzie układało się znacznie łatwiej. 

Wiemy, że zarówno rozmowy na przyszłościowe tematy, jak i snute wizje wspólnego życia nie pojawiają się w każdym związku na tym samym etapie. Zdajemy sobie sprawę, że to, co pewne pary już dawno ustaliły, wcale nie musiało zostać przerobione u innych. Przygotowania do ślubu sprzyjają zastanowieniu się nad tym, co jeszcze warto wiedzieć o sobie oraz drugiej połówce. 

Podstawy dotyczące tego, co dalej 

Czyli tematy, których nie unikniecie – niezależnie od tego, czy jesteście zaręczeni, czy rozpoczęliście już przygotowania do ślubu. Niezbędne, podstawowe zagadnienia, bez których trudno tworzyć razem przyszłość. 

 1. Dlaczego bierzecie ślub? Czym jest dla Was małżeństwo? 
 2. Jakim małżeństwem chcecie być? Jakie elementy zachowań małżeństw ze swojego otoczenia (np. rodziców) chcecie powielać? 
 3. Jakie są Wasze najważniejsze wartości? 
 4. Czy macie podobny światopogląd? Czy zgadzacie się w kwestiach związanych z polityką albo religią? A może jesteście w tej kwestii zupełnie różni? Czy takie różnice mają dla Was znaczenie, czy może są zupełnie nie do przejścia? 
 5. Czy chcecie mieć dzieci? 
 6. Wasza wizja przyszłości: czy jest wspólna, czy w jakiś sposób się w niej różnicie? 
 7. Gdzie będziecie mieszkać (jeśli jeszcze nie mieszkacie razem)?
 8. Jak często chcecie się spotykać z rodziną? Jakie macie relacje z własnymi rodzinami? 
 9. Jakie macie podejście do miejsca, które ma być dla Was domem? Jesteście domatorami czy wolicie wychodzić? Potrzebujecie spokojnej oazy czy lubicie centrum miasta i lokalizacje, w których dużo się dzieje? 
 10. Czy po ślubie zamierzacie zmienić tryb życia, czy go utrzymać?

Intymność i delikatne, ważne tematy

Przygotowania do ślubu to nie tylko pragmatyczne rozmowy na temat Waszej przyszłości, ale również kwestie bardzo osobiste. Należy je jednak poruszyć, bo mogą w znaczący sposób wpływać na funkcjonowanie związku. 

 1. Jak ważny w związku jest dla Was seks? Czy Wasze seksualne temperamenty są do siebie dopasowane? Jakie są Wasze oczekiwania w tym względzie?
 2. Czy macie problemy zdrowotne, o których musi wiedzieć Wasz partner/partnerka? Czy druga połówka jest przygotowana na to, jak postępować w sytuacjach awaryjnych? 
 3. Jaką macie relację z używkami? Jak często spożywacie – przykładowo – alkohol lub palicie papierosy? Czy któreś z Was ma problem z jakąkolwiek używką? 
 4. Jaka jest kondycja Waszego zdrowia psychicznego? Czy któreś z Was korzysta z pomocy specjalistów/terapeutów? Jak należy wspierać partnera np. z depresją?
 5. Pieniądze – czy chcecie mieć wspólne konto małżeńskie? Czy któreś z Was spłaca kredyt?
 6. Czy któreś z Was ma długi? 
 7. Co zrobić w sytuacji, w której okazałoby się, że nie możecie mieć dzieci? 
 8. Jeśli któreś z Was posiada dzieci z poprzedniego związku – jak wyobrażacie sobie funkcjonowanie rodziny po ślubie?
 9. Jakie są Wasze przekonania religijne/duchowe? Czy praktyki religijne są dla Was ważne? Czy chcecie zapisać przyszłe dzieci (np. poprzez chrzest) do związku wyznaniowego?
 10. Jaka jest Wasza definicja zdrady i niewierności? Co stanowi dla Was przekroczenie granic?

Przygotowania do ślubu i wesela 

Planowanie swojego wielkiego dnia nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Dla wielu Par Młodych to ogromne wyzwanie, dlatego za pomocą poniższych pytań bez wątpienia mogą ułatwić sobie to zadanie. 

 1. Nazwiska – czy któreś z nas zmienia nazwisko? Czy oboje chcecie pozostać przy swoich nazwiskach? A może połączycie swoje nazwiska w jedno dwuczłonowe?
 2. Jeżeli Wasze rodziny dokładają się finansowo do organizacji ślubu i wesela: jaki przyjmujecie podział związany z zapłatami? Która rodzina płaci za dane usługi? 
 3. Czy zamierzacie podpisać intercyzę?
 4. Jaki jest Wasz weselny budżet?
 5. Jaka forma ślubu najbardziej Wam odpowiada? Cywilna, wyznaniowa, jednostronna czy humanistyczna? 
 6. Czy chcecie pojechać w podróż poślubną?
 7. Jak wyobrażacie sobie swój ślub oraz wesele? Wolicie tradycyjną polską biesiadę czy coś zupełnie innego?
 8. Czy przygotowania do ślubu nie przysłaniają Wam Waszej relacji?

Planujecie ślub? Znajdźcie najlepszych Usługodawców na Amoreo!

Zobacz również

Komentarze (2)

Komentarze zamknięte.