Wejście

Artykuły

Ślub w kościele – jakie pieśni wybrać?

Ślub w kościele – jakie pieśni wybrać?

Planujecie ślub w kościele? Chcielibyście, aby cała uroczystość miała bardzo personalny charakter? Pomóc w tym może odpowiedni dobór pieśni do liturgii!

Ślub kościelny może mieć bardzo personalny charakter. Oprócz wyboru czytań (o czym pisaliśmy tutaj) istnieje możliwość, aby również wszelkie pieśni wykonywane podczas mszy były wybrane przez Was. O czym warto wiedzieć?

Miejsce i data ślubu

Jeżeli będziecie chcieli wybrać sami pieśni towarzyszące uroczystości zawarcia małżeństwa, musicie wiedzieć, że nie zawsze może to być możliwe. Wiele zależy od miejsca ślubu – czyli kościoła, katedry bądź innej świątyni. Dlaczego? Dlatego, że są kościoły, w których wytyczne co do liturgii nie przewidują możliwości wykorzystania własnego repertuaru, nawet jeśli są to piosenki kościelne. Ksiądz udzielający Wam sakramentu może odgórnie narzucić pieśni, które będą tego dnia odgrywane w kościele. Data ślubu także ma znaczenie, jeżeli bierzecie ślub w dane święto kościelne, może nie być możliwości dostosowania swoich pieśni do liturgii. Wynika to z wytycznych Kościoła i niestety nie jesteście w stanie tego przeskoczyć. Zatem zanim przystąpicie do decydowania o pieśniach odgrywanych w kościele podczas Waszego ślubu, przedyskutujcie tę kwestię z księdzem, który tego dnia udzieli Wam sakramentu. Powie Wam o wszelkich możliwościach o tym co powinniście wiedzieć – jak również czy możecie czy nie możecie wybrać swoich pieśni. 

Możliwości 

Jeżeli już otrzymacie zielone światło, co powinniście wiedzieć? Przede wszystkim, że wybrać musicie minimalnie cztery utwory: na wejście, przygotowanie darów, komunię oraz wyjście (opcjonalnie również na uwielbienie – po komunii). Jeżeli już zdecydujecie się na konkretne tytuły utworów zastanówcie się nad tym, kto ma je wykonać. Istnieje kilka możliwości. Po pierwsze, możecie standardowo podać wybrane tytuły organiście, który je zagra. Po drugie, możecie poszukać zespołu, który specjalizuje się w piosenkach kościelnych i zagra dla Was utwory według swojej aranżacji. Takie zespoły dysponują zazwyczaj różnymi instrumentami (najczęściej gitara, skrzypce), choć wykonanie może być także a capella. Po trzecie, możecie sprawdzić czy w kościele, w którym bierzecie ślub nie ma scholi i czy nie występuje ona również na takich uroczystościach. Po czwarte, możecie zdecydować się np. na kwartet, który zagra w wersji instrumentalnej wybrane pieśni. W każdym przypadku najlepiej, abyście wcześniej posłuchali wykonania wybranych utworów przez danego wykonawcę. Lepiej wiedzieć wcześniej czy Wam się podoba i uniknąć frustracji w dniu ślubu 🙂

Pieśni na ślub – propozycje

Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji piosenek, które chwytają za serce i potrafią sprawić gęsią skórkę. 🙂

 1. W cieniu Twoich rąk
 2. Ty tylko mnie poprowadź
 3. Twoja miłość 
 4. Schowaj mnie
 5. Marsz Mendelsona
 6. Ave Maria 
 7. Ofiaruje Tobie Panie mój
 8. Oblubieniec
 9. Wśród tylu dróg
 10. Miłość Twa
 11. Oczyszczenie
 12. Stoję dziś
 13. Marsz Wagnera
 14. Jesteś blisko mnie
 15. Bo jak śmierć potężna jest miłość
 16. Panie prosze przyjdź
 17. Ukaż mi Panie swą twarz
 18. Dotknij Panie moich oczu
 19. Miłość Twoja nad górami
 20. Oto ja poślij mnie
 21. W Tobie jest światło
 22. Wspaniały Dawco miłości
 23. Gdy się łączą ręce dwie
 24. Niech miłość Twoja strzeże mnie
 25. Niechaj miłość Twa
gitara na ślub

Jakich pieśni na ślub unikać? 

Uważajcie na świeckie utwory, takie jak np. Hallelujah Leonarda Cohena (ten popularny utwór ze Shreka:)) czy May it be Enya. Są to piosenki teoretycznie nie nadające się na uroczystość kościelną, ale są pewne wyjątki – dlatego zawsze w takich sytuacjach zapytajcie księdza o zgodę. 

Jeśli bardzo zależy Wam na podkreśleniu uroczystości zawarcia związku małżeńskiego pomyślcie nad pieśniami, które są dla Was z jakichś powodów ważne lub które po prostu chcielibyście, aby wybrzmiały. Dzięki nim na pewno całe wydarzenie będzie jeszcze bardziej emocjonalne i indywidualne.

Zobacz również

Komentarze (1)

Komentarze zamknięte.