Wejście

Artykuły

Ślub za granicą – jak go zorganizować?

Ślub za granicą – jak go zorganizować?

Miłość nie zna podobno ani granic, ani przestrzeni. Czemu zatem ograniczać się do jednego miejsca na świecie? Jeśli Wasza dusza wyrywa się w stronę słonecznych Włoch, klimatycznej Chorwacji czy niezwykłej Grecji…zorganizujcie ślub za granicą!

W przypadku organizacji takiego przedsięwzięcia bardzo istotna będzie cała nielubiana „papierologia”. Niestety – ślub za granicą wymaga nieco większego wysiłku! Ale spokojnie, ze wszystkim sobie poradzicie. Sprawdźcie nasze wskazówki, jak się do tego zabrać.

Ślub za granicą: podstawy

Zacznijmy od pytań: gdzie i dlaczego? W jakim miejscu chcecie wziąć ślub? Jaki kraj lub miasto jest dla Was ważne? Dlaczego akurat tam? Może macie jakieś ważne wspomnienia z nim związane?

Po wyborze miejsca należy zastanowić się nad formą ślubu. Cywilny, kościelny, a może humanistyczny? Uwaga – w tym przypadku to bardzo ważne, bo względem każdej formy istnieją inne wymagania!

Absolutną podstawą, jeśli chodzi o ślub za granicą, będzie oszacowanie kosztów i stworzenie budżetu. Jest to sprawa niezbędna – szczególnie w kontekście kosztów, które mogą pojawić się nagle i umknąć Wam przy pierwszych szacunkach. Wyznaczcie maksymalną kwotę, której – przynajmniej wstępnie – nie chcecie przekroczyć.

Koszty

Pamiętajmy, że w przypadku zagranicznych ceremonii czekają Was dodatkowe wydatki. Dotyczą one przelotów, przejazdów, noclegów dla gości i samej formy noclegu (pensjonat? Hotel? Bed & Breakfast?). Warto pamiętać również o kosztach administracyjnych.Od czego może być zależny budżet na Wasz wymarzony ślub za granicą?

 • kierunek i destynacja. Gdzie chcecie wziąć ślub? Czy będą to kraje europejskie, czy dalsze okolice – Azja czy Ameryka Południowa?
 • liczba gości. Ile osób zamierzacie zaprosić na swój ślub?
 • dokumenty niezbędne do załatwienia, by Wasz ślub nie tylko mógł się odbyć, ale i być uznawany w Polsce;
 • dodatkowy bilet lotniczy w celu fizycznej obecności na wcześniejsze załatwianie dokumentów na ślub cywilny;
 • opłaty konsularne w przypadku zawierania ślubu cywilnego w konsulacie (500 euro).

Niezbędne dokumenty

Wizyty w konsulacie, placówkach dyplomatycznych czy urzędzie stanu cywilnego spędzają sen z powiek przyszłym nowożeńcom. Warto pamiętać, że dokumenty potrzebne do zawarcia za granicą ślubu cywilnego będą się różnić od tych niezbędnych do ślubu cywilnego.

Do ślubu cywilnego – według informacji rządowych – potrzebować będziesz:

 • aktu urodzenia;
 • pisemnego zapewnienia o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa;
 • ważnego polskiego dowodu osobistego lub paszportu;
 • zezwolenia na zawarcie małżeństwa (jeśli wymagają tego przepisy względem osób w bardzo młodym wieku);
 • kopii paszportów i dokumentów osobistych;
 • listy imiennej gości (do każdorazowego ustalenia z konsulem);
 • aktu zawarcia małżeństwa razem z tłumaczeniem przysięgłym, dostarczone do USC (po zawarciu małżeństwa).

Dokumenty muszą być zarówno w dniu składania zapewnień małżeńskich, jak i podczas wyznaczonej daty ślubu. Dokumenty trzeba będzie załatwiać osobiście.

Do ślubu kościelnego potrzebować będziesz:

 • zgody proboszcza na ślub poza rodzinną parafią;
 • „delegacji” – również od proboszcza, umożliwiająca honorowanie Waszego ślubu w Polsce;
 • księdza, który udzieli Wam ślubu za granicą

Pamiętajcie, że nie wszędzie można zorganizować ślub kościelny w plenerze. Sprawdźcie to!

Ślub za granicą: o czym warto pamiętać?

Tradycje i zwyczaje miejsca, w którym będziecie brać ślub, mogą mieć znaczenie. Zupełnie inaczej niż w Polsce wygląda to – przykładowo – w Hiszpanii, gdzie panna młoda może znacząco spóźnić się na ceremonię. Warto zapoznać się z kulturą ślubno-weselną danego kraju, na który się zdecydujecie. W ten sposób uniknięcie zaskoczeń bądź niespodziewanych zwrotów akcji!

Tematem organizacji ślubu za granicą zajmowałyśmy się w ramach cyklu „Ślubny Uniwerek Amoreo”: tutaj!

Jeśli w organizacji ślubu za granicą potrzebujesz pomocy – może warto pomyśleć o wedding plannerze? Sprawdź: dlaczego warto zatrudnić konsultanta ślubnego w formie tekstowej i audiowizualnej!

Koniecznie sprawdź też: Tradycje ślubne dookoła świata

Zobacz również