Wejście

Artykuły

Błogosławieństwo w przeddzień ślubu czy w dniu ślubu?

Błogosławieństwo w przeddzień ślubu czy w dniu ślubu?

Błogosławieństwo, którego Młodej Parze udzielają rodzice, to jeden z bardziej symbolicznych i ważnych momentów poprzedzających ceremonię zaślubin. Według tradycji przed błogosławieństwem odbywał się ceremoniał pożegnania, przeprosin i podziękowania, które Panna Młoda składała swojej najbliższej rodzinie i bliskim. Żegnała się również z domem, do którego miała już nigdy nie powrócić. Dopiero po tych elementach miał miejsce ten jakże szczególny i pełen wzruszenia moment.

Zanim Państwo Młodzi wyruszą w nową drogę życia jako małżeństwo, rodzice udzielają im błogosławieństwa, w którym bardzo często towarzyszą ogromne emocje. Niekiedy jest to stres, który ściska gardło, a innym razem łzy poruszenia. To bardzo ważny moment, gdyż to właśnie wtedy rodzice będą życzyć Wam pomyślności, radości i miłości, zarówno dla Was, jak i Waszych dzieci. Jest to również oznaką ich przychylności i akceptacji dla wyboru, którego dokonało serce.

źródło: www.aparaton.pl

Błogosławieństwo w polskiej tradycji. Katolickie błogosławieństwo Młodej Pary

Według tradycji błogosławieństwo, które otrzymacie od rodziców, powinno odbyć się przed ślubem w domu rodzinnym Panny Młodej. Jeśli z jakichś przyczyn jest to niemożliwe do zrealizowania, może być to również dom Pana Młodego czy jakiekolwiek inne miejsce. Na stole, który zostanie przykryty białym, eleganckim obrusem, powinna znaleźć się woda święcona, kropidło oraz pasyjka. Cała ceremonia zaczynie się od tego, że ukłonicie się rodzicom, klękając przed nimi i poprosicie ich o to, aby udzieli Wam błogosławieństwa. Błogosławieństwa udzieli Wam najpierw mama Panny Młodej, następnie mama Pana Młodego, tata Młodego i tata Młodej. Rodzice pobłogosławią Was znakiem krzyża, skropią wodą święconą i dadzą Wam do ucałowania krzyż. Najczęściej padają wówczas krótkie, standardowe formuły takie jak np. Udzielam Wam błogosławieństwa na nową drogę życia, bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju. Wydaje się, że ograniczenie się do kilku słów jest wskazane, bo ciężko może być opanować wzruszenie wywołane tymi uroczystymi i podniosłymi momentami, przeżywanymi w gronie najbliższych sercu osób. Kiedy rodzice Was pobłogosławią, przyjdzie czas na chrzestnych czy rodzeństwo. Cała ceremonia powinna skończyć się Waszym podziękowaniem za wychowanie, miłość i udzielone przed chwilą błogosławieństwo.

źródło: www.kameon.pl

Błogosławieństwo w innym dniu, niż ten “najważniejszy”

Jeżeli ma być tradycyjnie, błogosławieństwo powinno mieć miejsce dokładnie w dniu uroczystości ślubnej. Istnieją jednak takie sytuacje, kiedy nie jest to możliwe. Co wtedy zrobić? Można wybrać inny termin albo wziąć ślub bez błogosławieństwa, gdyż od strony formalnej nie stanowi to żadnego przeciwwskazania. Powodem, dla którego Pary Młode czasami decydują się na to, aby ceremoniał odbył się w innym terminie, jest szczególnie napięty plan dnia ślubu, w którym po prostu nie ma możliwości odwiedzenia domu Panny Młodej czy znalezienia dodatkowej godziny na błogosławieństwo. Niektóre Panny Młode pragną, aby wybranek ich serca pierwszy raz zobaczył je w sukni ślubnej dopiero w Kościele, przez co decydują się na przyjęcie błogosławieństwa od rodziców dzień przed weselem.

Zobacz również

Komentarze (1)

Komentarze zamknięte.