Wejście

Artykuły

Opłaty za ślub cywilny w 2022 roku

Opłaty za ślub cywilny w 2022 roku

Jesteście zdecydowani na zawarcie małżeństwa? Gratulujemy i trzymamy kciuki! Jeśli przygotowaliście już wszystkie niezbędne dokumenty, przyjrzyjcie się też kosztom. Oto opłaty za ślub cywilny w 2022 roku! 

Małżeństwo zawierane w formie cywilnej to wybór wielu Par Młodych. Poniżej podrzucamy zatem konkretne kwoty, jakie poniesiecie, decydując się na tę opcję. 

Opłaty za ślub cywilny – zmienne czy stałe? 

Sam koszt zawarcia małżeństwa jest kwotą stałą; oznacza to, że wydatek to odgórna regulacja, niezależna od miasta, w którym odbędzie się ceremonia. Ten koszt to 84 złote przeznaczane na sporządzenie dla Nowożeńców aktu małżeństwa. 

Jeżeli jedno z małżonków jest wdową lub wdowcem albo jest po rozwodzie – opłaty za ślub cywilny zwiększają się o 22 złote. Jest to bowiem cena skróconego odpisu aktu stanu cywilnego.

W momencie, w którym chcecie przyspieszyć swój ślub (czas oczekiwania trwa zazwyczaj miesiąc), musicie zapłacić 39 złotych za wydanie zezwolenia na skrócenie terminu oczekiwania.

Ślub w plenerze i za granicą

Ślub cywilny może odbyć się poza Urzędem Stanu Cywilnego. Opłata za ślub plenerowy wynosi 1000 złotych. Kwota może wydawać się duża, ponieważ wchodzi w nią dojazd urzędnika na miejsce ceremonii oraz koszty związane z realizacją zaślubin w wybranym przez Was miejscu.

W przypadku ślubów zawieranych poza granicami Polski dodatkowo musicie zapłacić również 38 złotych za zaświadczenie uprawniające do zawarcia małżeństwa za granicą. Zaświadczenie musi zostać przetłumaczone – zapłacicie za to mniej więcej 40-50 złotych. Konieczne będzie wniesienie opłaty konsularnej – w przypadku krajów Unii Europejskiej jest to zazwyczaj 500 euro. Jeśli planujecie ślub cywilny w kraju poza Unią Europejską,  o konkretną kwotę zapytajcie podczas wizyty w konsulacie.

Znajdźcie najlepszych Usługodawców na ślub cywilny TUTAJ!

Zobacz również