Wejście

Artykuły

Ślub w górach. Miejsca na ceremonię w Tatrach

Ślub w górach. Miejsca na ceremonię w Tatrach

Jeżeli góry są dla Was wyjątkowym miejscem, poznaliście się w Tatrach lub któreś z Was pochodzi z tego rejonu – zorganizujcie ślub w górach! Chociaż w pierwszym odruchu takie przedsięwzięcie może przerażać, to Pary Młode decydujące się na ten krok z pewnością go nie żałują.

Świeże powietrze, zapierające dech w piersiach widoki oraz piękno natury. Ślub w górach, a konkretniej – w Tatrach – dla wielu osób wydaje się być czymś nieosiągalnym i trudnym pod kątem organizacyjnym. Specjalnie dla Was przygotowałyśmy listę miejsc, w których możecie wziąć ślub. Poniżej znajdziecie również spis formalności.

Ślub w górach – jakie miejsce w Tatrach wybrać? 

Poza Urzędem Stanu Cywilnego i kościołami w górskich miejscowościach jest jeszcze kilka możliwości na organizację ceremonii. Czy wiecie, że możecie pobrać się także na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego? Strona internetowa TPN jasno określa miejsca, w których mogą odbyć się zaślubiny! Są to:

  • Kasprowy Wierch – przy dzwonie (obok budynku IMGW)
  • Dolina Chochołowska – Polana Chochołowska – przy ogródku IMGW, obok schroniska PTTK
  • Polana Rusinowa – polana, przy ławostołach
  • Dolina Kościeliska – Smreczyński Staw
  • Dolina Strążyska – Polana Strążyska, przy ławostołach
  • Kaplica w Jaszczurówce
  • Dolina Bystrej – Polana Kalatówki – na morenie, w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska
  • Dolina Rybiego Potoku – nad Morskim Okiem, przy kapliczce Matki Bożej od Szczęśliwych Powrotów

Formalności – czego potrzebujecie? 

Do organizacji ceremonii ślubnej w jednym z powyżej wymienionych miejsc potrzebujecie pisemnego zezwolenia kierownika Parku. Zezwolenie uzyskacie poprzez wypełnienie wniosku na stronie internetowej TPN. Znajdziecie go tutaj. Wniosek złóżcie po wcześniejszej rezerwacji w Urzędzie Stanu Cywilnego albo u księdza w przypadku ślubu w kaplicy w Jaszczurówce.

Pamiętajcie też, że ślub na terenie Parku wiąże się z konkretnymi opłatami. Opłata za udostępnienie miejsca na ceremonię ślubną wynosi 2000 złotych; w sytuacji ślubu w Kaplicy w Jaszczurówce – 1000 złotych.

Jeśli chcecie zawrzeć małżeństwo poza terenem Tatrzańskiego Parku Narodowego – zasady są takie, jak przy klasycznych ślubach cywilnych lub wyznaniowych.

Może zainteresować Was też: Zaliczka czy zadatek na wesele?
Zaczynacie planować ślub? Odwiedźcie Amoreo i znajdźcie najlepszych Usługodawców.

Zobacz również