Wejście

Artykuły

Lista prezentów na wesele – robić czy nie robić?

Lista prezentów na wesele – robić czy nie robić?

Niegdyś podczas każdego wesela goście dawali Państwu Młodym dowolny prezent. Nie tylko wielkie prezenty zapakowane w kolorowe papiery były koniecznym elementem każdego przyjęcia, ale również jego symbolem. To właśnie w przypadku, gdy ktoś z rodziny brał ślub, każdy szukał odpowiedniego prezentu, który mógłby odpowiadać potrzebom nowo zakładanej rodziny. Często wynikało to z poczucia, że młodzi muszą zaczynać od zera, ale i z tym że to dopiero po ślubie zamieszkiwali razem.

Dlatego coraz częstszym zwyczajem staje się dołączanie do zaproszeń, otwartej prośby o dawaniu w prezencie kwoty, którą wydałoby się na prezent rzeczowy. Choć przez niektórych sam zwyczaj odbierany jest jako niekoniecznie „subtelna prośba”, to z drugiej strony jest to bardzo praktyczne dla młodych i zabieganych gości, którzy nie muszą zastanawiać się co dać młodym w prezencie.

Dawanie prezentów, tradycja czy przestarzały zwyczaj? Nowoczesne prezenty na wesele.

Samo dawanie rzeczowych prezentów młodym stało się mocno przestarzałe z wielu względów. Głównie dlatego, że zmieniły się czasy. Pary często i długo przed ślubem mieszkają już razem. Przez lata wspólnego mieszkania, każdy wije sobie własne gniazdko i  przygotowuje sobie odpowiednie wyposażenie mieszkania czy domu.

Kiedyś Pary Młode po ślubie, wprowadzały się do wspólnego mieszkania, gdzie poza prezentami mieli niewiele rzeczy. Dlatego podarowane sprzęty, takie jak odkurzacze, żelazka, komplety sztućców i talerzy, były bardzo przydatne. Jednak już wówczas takie podarunki potrafiły być uciążliwe, gdyż Para Młoda potrafiła dostać wielokrotnie to samo.

źródło: www.aparaton.pl

Może faktycznie dawanie prezentów rzeczowych byłoby lepiej widziane, gdyby wcześniej młodzi zrobili listę potrzebnych im rzeczy, a rodzina w pewien sposób wzięła to pod uwagę podczas zakupu. Wymaga to jednak odpowiedniej komunikacji w rodzinie i właściwego podejścia, którego niestety często brakuje.  Dużo łatwiej jest młodym zebrać w prezencie pieniądze, za które sami zakupią sobie potrzebne rzeczy, niż prosić bezpośrednio o nie rodzinę.

Czasem dlatego właśnie warto zastanowić się, zanim oceni się zaproszenie z prośbą o pieniądze w kopercie. Nie jest to bowiem zła wola młodych, a praktyczność, która jest cechą naszych czasów. Lepiej dać Młodym pieniądze, za które pozwiedzają świat lub spłacą część mieszkania, niż podarować im kolejny zestaw sztućców, z którego mogą nawet nigdy nie skorzystać.

Jaki prezent dla Młodych? Co kupić na prezent ślubny?

Wiele starszych pokoleń postanawia nie godzić się na nowoczesną modę związaną z obdarowywaniem młodych pieniędzmi. Za przejaw kreatywności, oceniają u siebie podarowanie prezentu rzeczowego. Oczywiście, przyjemne jest dostać nietypowy prezent od kogoś z rodziny, jednak może on mieć ostatecznie mniejszą wartość użytkową dla młodych niż pieniądze. 

Zawsze lepszym pomysłem jest podążyć za prośbą młodych, można jednak nieco odmienić swój prezent od prezentów innych, na przykład dodając do koperty zamiast kwiaty wino czy książkę lub inny kreatywny dodatek. Mile widziane jest na przykład bukiecik z losów do totolotka.

prezenty

Jak delikatnie ująć w zaproszeniu prośbę o pieniądze?

Kwestia pieniędzy jest zawsze dość problematyczna i kłopotliwa. A zwłaszcza proszenie o nią w zaproszeniu. Dlatego powinno odbyć się to możliwie jak najdelikatniej, ale zarazem w sposób dość oczywisty. Dla niektórych dawanie pieniędzy w kopercie jest na tyle kłopotliwe, że gdyby dali prezent mogliby wydać mniej. Kupując żelazko w promocji możesz wydać nawet 30 zł, a dać komuś w kopercie taką kwotę, zwyczajnie społecznie nie wypada.

Dlatego prośbę o pieniądze najlepiej uargumentować w zaproszeniu. Jeśli młodzi podkreślają, że w zamian za prezent, proszą o pieniądze, które zbierają na zakup mieszkania, to każdy z rodziny będzie chciał się dołożyć. To nie tylko sprawi, że kwota włożona w kopertę wyda się doskonałym prezentem, ale będzie bardziej zrozumiana przez wszystkich.

Koniecznie należy dodać, że każda kwota się liczy i za każdą Państwo Młodzi serdecznie dziękują. To pozwoli na wyzbycie się wyrzutów sumienia dla tych, którzy nie są w stanie do koperty wsadzić dużej kwoty.

Zobacz również