Wejście

Artykuły

Toasty weselne: jak je wznosić? Przydatne informacje

Toasty weselne: jak je wznosić? Przydatne informacje

Zatrzymajcie się na chwilę i spróbujcie wyobrazić sobie następujący obrazek: wesele trwa w najlepsze. Towarzyszy Wam pyszne jedzenie, świetna atmosfera i ogólna wesołość. Są z Wami bliscy. Nagle – ktoś podnosi się razem z kieliszkiem. Czas na toasty weselne!

W tym momencie warto się zatrzymać i zastanowić nad tym, jak właściwie takie toasty weselne powinny wyglądać. Jak odpowiednio podejść do całej sprawy, jakie są zasady savoir-vivre i co zrobić, by uniknąć niezręczności lub wpadki? Na wszystkie pytania – zarówno te mniej, jak i bardziej palące – odpowiadamy w poniższym tekście.

Czym wznosi się toasty weselne? 

Zgodnie z wyznacznikami etykiety, do toastów dostosowane są wyłącznie szampan oraz czerwone wino. W przypadku polskiej kultury weselnej toast często wznosi się wódką, jednak nie jest to zgodne z regułami savoir-vivre. Uwaga: docelowo toasty weselne nie powinny być wznoszone za pomocą napojów bezalkoholowych. Wyjątek w tej kwestii stanowią osoby niepijące alkoholu (abstynenci).

Kto może wznieść toast podczas wesela? 

Wiele źródeł wskazuje urzędnika lub urzędniczkę stanu cywilnego jako pierwszą uprawnioną do wzniesienia toastu i złożenia życzeń nowożeńcom osobę. Trzeba jednak zaznaczyć, że toasty rzadko wznosi są jeszcze na miejscu ceremonii ślubnej; zdecydowanie mocniej wiążą się one z przyjęciem weselnym. Podczas wesela pierwszeństwo wygłoszenia toastu przysługuje gospodarzowi imprezy, którym tradycyjnie jest ojciec Panny Młodej. Kolejne toasty wygłaszają pozostali goście.

Tutaj należy jednak zauważyć, że tak szczegółowe zasady etykiety pozostają… no właśnie, tylko pewnymi wytycznymi. Sporo Par proszących bliskich o wygłoszenie toastu nie przejmuje się regułami savoir-vivre. Znacznie ważniejsze będą dla nich relacje i kilka słów od serca.

Kiedy wznosi się toasty weselne i jaka jest ich dopuszczalna liczba?

Pierwszy toast na weselu na dobre zadomowił się już w polskiej kulturze ślubno-weselnej tuż po złożeniu życzeń i wręczeniu prezentów. Zazwyczaj już na samym początku imprezy obsługa sali weselnej czeka na gości z kieliszkami wypełnionymi szampanem. Z drugiej strony – savoir-vivre wskazuje, że docelowo pierwszy toast powinien być wzniesiony między głównym daniem i deserem. To kolejny przykład na stwierdzenie „etykieta swoje, a praktyka swoje”.

Następne toasty można wznosić na przestrzeni trwania całego wesela. Warto wówczas skupić uwagę weselników na treści toastu; najlepiej zatem nie wznosić go w momencie, w którym jedzą.

Nie istnieje też konkretna liczba toastów, do których należy się ograniczyć w trakcie przyjęcia weselnego. Warto natomiast pamiętać, by nie przesadzić z ich liczbą.

Jak poprawnie wznieść toast?

Podczas wznoszenia toastu najbardziej istotne będą zarówno długość, jak i sama treść. Ważne, by osoba decydująca się na wzniesienie toastu miała w głowie pewien schemat tego, co chce powiedzieć. Tu liczą się konkrety, które przyczynią się do świetnego efektu. Należy skupić się zatem przede wszystkim na osobach, które przemawiający lub przemawiająca chce uhonorować toastem. Najczęściej jest to oczywiście Para Młoda; zdarzają się jednak również toasty weselne wznoszone na cześć rodziców.

Do toastu często włącza się krótką historię o zabawnym albo wzruszającym charakterze. Istotnym aspektem będzie jednak jej zwięzłość w celu utrzymania uwagi gości oraz fakt, że historia nie powinna w żaden sposób upokarzać Pary Młodej lub przekraczać granic dobrego smaku!

Mówcy ogłaszają zazwyczaj chęć wygłoszenia toastu poprzez delikatne stuknięcie sztućcem w kieliszek lub wzięcie do ręki mikrofonu. Toasty wygłasza się zazwyczaj na stojąco. Po zakończeniu – według zasad etykiety – należy wypić łyk trunku, którym toast jest wznoszony i usiąść.

Planujesz swój ślub i wesele? Odwiedź Amoreo i znajdź najlepszych Usługodawców!

Zobacz również