Wejście

Artykuły

Wino na wesele – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Wino na wesele – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Planujesz zamówić wino na swoją imprezę? Jeśli tak, to przygotowaliśmy dla Ciebie prawdziwe kompendium wiedzy odnośnie tego trunku na wesele. W artykule poznasz odpowiedź, jakie wina są obecnie najbardziej popularne, na co warto zwrócić uwagę, ile butelek zamówić oraz wszystko, co powinnaś wiedzieć o winie na weselu.

Kto najlepiej doradzi w doborze wina?

Najbardziej zna się na tym odpowiednio wyszkolony sommelier. Wie jakie szczepy wina ze sobą połączyć, by odpowiednio pasowały do obiadu. Wie, że do wołowiny sprawdzi się wino czerwone, a do kurczaka delikatne białe. Możecie też zapytać sprzedawców w wyspecjalizowanym sklepie lub pobrać aplikację i kierować się najczęściej wybieranymi bądź o najwyższej punktacji. Proponujemy dodatkowo skorzystać z degustacji. Jeśli dysponujecie większym budżetem i macie trochę więcej czasu – kupcie i spróbujcie wina, których nawet nie braliście pod uwagę.

Ile wina liczyć na osobę, jeśli na weselu jest wódka?

Najbezpieczniej będzie, jeśli będziecie liczyć 1 butelkę na dwie osoby. Aczkolwiek pamiętajcie, że warto mieć kilka butelek w zapasie, by nie zabrakło.

Bazując na komentarzach Par Młodych zauważyliśmy, że ciężko jest dokładnie policzyć – ile butelek jest Wam potrzebnych. Pytanie, ilu koneserów macie w swoim towarzystwie, czy piją głównie panie czy panowie też (co oznacza, że przyda się dobra znajomość wszystkich gości). Ważnym aspektem doboru wina jest także pora roku, a także posiłki, które będziesz serwować na weselu.

Ile wina liczyć na osobę, jeśli na weselu nie planujemy innego alkoholu?

Liczymy wtedy jedną butelkę wina na każdą osobę. I naszym zdaniem jest to zdecydowane minimum. 

wino na wesele

Ile kupić wina czerwonego, białego, różowego?

Jest to chyba najczęściej pojawiające się pytanie na grupach ślubnych. Pytanie jest dość trudne w ocenie “ogólnej”. Trzeba się skupić typowo “jednostkowo”. Wielu specjalistów proponuje kupić dużo więcej wina czerwonego, w proporcji 2:1. Zatem jeśli masz 60 butelek wina – wtedy kupujesz 40 czerwonego, 20 białego. Zapraszając gości wiesz, czy bardziej gustują w białym czy czerwonym.

Dlaczego warto mieć dodatkowe butelki wina na zapas?

Tak samo jak w przypadku wódki, być może właśnie dobrym winem będziesz dziękować rodzicom, wychodzącym gościom lub swoim usługodawcom.

Przypominamy też o bramach weselnych, które w niektórych regionach mają się bardzo dobrze.

Jakie wino najlepiej wybrać na wesele?

Spektrum win jest tak szerokie, że właściwie w każdym większym markecie znajdziecie i te najbardziej popularne i te, które są smaczne i rzadziej kupowane. Jeśli chcemy wybrać samodzielnie, to musimy pamiętać, że będziemy kierować się zwykle swoim własnym gustem, który niekoniecznie przypadnie innym.

Robiąc ankiety na naszych grupach ślubnych najczęściej pojawiały się takie propozycje jak: Mogen David, Carlo Rossi, Prosecco, Riesling, Portada, Cava, Black Doctor, Primitivo, Jacob’s Creek, wino z Maryjką…

Musimy od razu zaznaczyć, że część z tych najbardziej popularnych propozycji to niestety nie jest wino, a napój alkoholowy na bazie wina. Warto o tym pamiętać szczególnie, jeśli mamy w swoim towarzystwie mnóstwo koneserów.

jakie wybrać wino na wesele

Jakie rodzaje win sprawdzą się na drobną uroczystość?

Bardzo często nas pytacie – czy postawić na wino wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, słodkie. Popularnymi szczepami są bez wątpienia Merlot, Shiraz, Cabernet Sauvignon lub Pinot Noir w przypadku czerwonych win, ale także Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Grigio i ostatnio coraz częściej Riesling w białych winach.

Najbezpieczniejszą opcją będzie wybrać wino półwytrawne i półsłodkie, aczkolwiek fajnie by było, by każdy z gości znalazł coś dla siebie również i w wersji wytrawnej i słodkiej. Takich win lepiej jest kupić zdecydowanie mniej (oczywiście dużo zależy od znajomości towarzystwa). W końcu gusta są różne.

Gdzie kupić wino?

Tutaj jak zwykle będziemy polecać hurtownie alkoholowe, które bez problemu będą mogły przyjąć zwrot większej ilości, jeśli Wam wino na weselu nie zejdzie. Sprawdzą się także sklepowe półki w marketach i sklepach.

Kiedy najlepiej jest zamówić wino na wesele?

Jeśli będziecie je właściwie przechowywać, mogą one stać w Waszej piwniczce ze spokojem nawet rok. Dobrej jakości wino z wiekiem będzie jeszcze lepsze.

ile wina liczyć na osobę

Co zrobić z winem, które pozostanie po weselu?

Zawsze możecie oddać do hurtowni, jeśli oczywiście przyjmie zwrot, wrzucić na naszą giełdę ślubną i sprzedać większą ilość lub podarować przyjaciołom w prezencie. Dobre wino się nie zmarnuje, może stać u Was w domu i czekać na odpowiednią okazję 🙂

Co wybrać na pierwszy toast? 

Najlepiej wino musujące, na przykład prosecco, hiszpańską Cavę lub szampana.

Ile szampana/wina musującego szykować na pierwszy toast?

1 butelka na 7 kieliszków

jakie wino latem na wesele

Jakie wino na wesele zamówić latem?

Proponujemy, by latem skupić się na winie białym. Dlatego, że odpowiednio podane powinno być dobrze schłodzone, co latem fantastycznie się sprawdzi. Postawcie na wina lekkie, delikatne w smaku, orzeźwiające. np.  prosecco czy Riesling.

Jakie wino na wesele zamówić zimą?

Tu lepiej zainwestować w większą liczbę czerwonego wina, które podaje się w temperaturze zbliżonej do pokojowej. Ma ono zwykle właściwości rozgrzewające, więc może warto przemyśleć nawet samego grzańca z takimi dodatkami jak goździki, pomarańcze i cynamon.

O co chodzi w “wine pairing” ?

W wielkim skrócie jest to dobieranie wina pod odpowiednie menu weselne, dzięki czemu podkreślamy smak niektórych dań. Wino czerwone wytrawne świetnie sprawdzi się do czerwonych mięs, dziczyzny, gęsi, kaczki. Słodkie starajmy się podawać tylko do deserów. Wina białe wytrawne sprawdzą się do owoców morza, drobiu, a także do ryb. Różowe – do kuchni włoskiej. Czy goście się na tym znają? Większość nie będzie miała o tym pojęcia i nie zrobi im różnicy, czy wypiją białe wino do wołowiny czy czerwone. Koneserzy mogą wyczuć różnicę.

wine pairing na weselu

Czasami jest jednak tak, że kucharz tak bardzo zna się na swojej pracy, że lawiruje między smakami, przełamując je niestandardowymi połączeniami. Trzeba wtedy dać się ponieść, ponieważ doznania smakowe mogą pozytywnie nas zaskoczyć.

Prosecco vany na weselu?

Uważamy, że to świetny pomysł! Nie dość, że wyglądają zjawiskowo, to jeszcze smak prosecco jest obłędny. Będąc na targach ślubnych wielokrotnie widzieliśmy, jakie małe dzieła sztuki są z tych prosecco vanów – cieszą oko, a na dodatek duszę 🙂

Dodatkowo fajnie jest też pomyśleć o takiej ciekawej atrakcji, jakimi są dekoracyjne ścianki z kieliszkami, zamiast tradycyjnych stolików na kółkach okrytych obrusem. Mogą to być ścianki pełne kwiatów, zielonego mchu, które fantastycznie sprawdzą się w każdym stylu weselnym.

Wino postawić na stole dla wszystkich gości czy osobno czy lepiej u barmana?

To zależy – czy działasz według zasady wine pairingu, czy kupiłaś takie wino, jakie lubisz, nie zwracając uwagi na konkretne dania. Jeśli wybrałaś wina do menu, wówczas lepiej, by obsługa kelnerska zadbała o to, by odpowiednie wino znalazło się w kieliszku podczas serwowania konkretnego dania. Jeśli nie – wówczas możesz postawić wino na odrębnym stoliku, razem z innymi alkoholami, a możesz je także przekazać barmanowi. 

Wino na wesele: Jak je podawać?

Wino czerwone podajemy w temperaturze od 13 do 18°C w zależności od charakteru wina.

Wina białe podaje się w temperaturze od 8 do 12°C. Poczynając od win musujących, które powinny mieć około 8°C.

Zawsze lepiej jest podać wino zbyt zimne niż za ciepłe. Niektóre wina pozytywnie zmieniają swoje cechy pod wpływem kontaktu z powietrzem przed konsumpcją.

Zobacz również

Komentarze (3)

Komentarze zamknięte.